İzniklî Kutbî'nin Heves-Nâme'si üzerine bir inceleme
An Exami̇nati̇on over Izni̇klî Kutbî's Heves-Nâme
- Tez No: 602150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışma, Osmanlı döneminde yaşamış XV. yüzyılın değerli alim ve şairlerinden Ḳuṭbî mahlasıyla şöhret bulmuş olan Muḥammed b. Muḥammed b. Ḳuṭbe'd-dîn el- İzniḳî'nin (öl.927/1520) Farsça Heves-nāme isimli eserinin incelenmesini ihtiva etmektedir. Bu eser, Fars şiirinde sevgili için yaygın olarak kullanılan benzetmeleri konu edinmektedir. Çalışmamızda ayrıca Fars edebiyatında bu alanda ilk eser olarak kabul edilen Şerefü'd-dîn-i Rāmî'nin“Enîsü'l-ʿuşşaḳ”adlı eseriyle mukayese yapılmıştır. Heves-nâme tanıtıldıktan sonra, içindeki değerli bilgiler, semboller, beyitler, şairler tasnif edilip değerlendirilmiş, haklarında bilgi verilmiş ve gerekli görülen listeler hazırlanmıştır. Alanında önemli bir yeri bulunan bu değerli eserin gerek Klasik Fars şiirini anlamada ve çözümlemede gerekse Eski Türk Edebiyatı alanında katkıda bulunacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
This study involves the screening of a Persian book Heves-nāme, by a valuable scholar and a poet named Muhammed b. Kutbeddîn el- Iznikî (date of death 927/1520) who was known as Kutbi, who lived in XV century. The study mainly discusses the metaphors commonly used for the beloved in Persian poetry. Our study is also compared with î Enîsü'l-ʿuşşaḳ', which is accepted as the first work in Persian literature in this field. After the introduction of Heves-nâme, valuable data, symbols, couplets, poets are classified and evaluated, information is given about them and various lists are prepared. We believe that this valuable work, which has an important place in its field, will contribute understanding and analyzing classical Persian poetry.