İznikli Mustafa Selami'nin hayatı ve eserleri
The life and books of Mustafa Selâmî İznikian
  1. Tez No: 228263
  2. Yazar: YASİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
İznikli Mustafa Selâmî XVI. yüzyılda yaşamış Zeynî ve Bayrâmî sûfilerinden olup bir dönem şeyhlik makamında da bulunmuştur. Toplam dört eserinden bahsedilen yazarın araştırmamıza konu olan ?Risâletü'r-Reşâd fî Tahkîki Sebîli's-Sedâd? adlı eserini hangi tarihte yazdığı kesin olarak bilinmemektedir.?Risâletü'r-Reşâd fî Tahkîki Sebîli's-Sedâd? isimli eser bir Esmâ-i Hüsnâ şerhi olmakla beraber, eserde tasavvufa dair birtakım bilgiler ve bazı mutasavvıflara ait anektdotlar da verilmiştir. Yazar eserini yazarken birçok şahsiyetten de alıntılar yapmış ve bu şekilde eseri zenginleştirmiştir.Eserin ulaşabildiğimiz iki nüshası vardır. Ancak incelediğimiz iki nüshadan ikisi de müellif nüshası değildir. Eserin metni incelenirken bu iki nüsha ele alınmış ve nüsha karşlaştırması yapılarak farklılıklar belirtilmiştir.Eser şekil olarak nesir ağırlıklı olsa da içerisinde oldukça fazla manzum kısım vardır. Bu açıdan bakıldığında esere nesir-nazım türü bir eser diyebiliriz. Eserde ki bu manzum kısımlar 575 beyitlik bir yekün oluşturmaktadır.?Risâletü'r-Reşâd fî Tahkîki Sebîli's-Sedâd? adlı eseri sadece bir Esmâ-i Hüsnâ şerhi olarak nitelendirmek yeterli değildir. Baş tarafında tasavvufun temel inceliklerinin ayrıca anlatılması esere farklı bir içerik de kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Selami İznikian lived at XVI. century. He was from zeynian and bayramian mystics and undertook position of şeykh (leader of mystics). It is not being known exactly when he wrote the work, named Risâletü?r-Reşâd fî Tahkîki Sebîli?s-Sedâd which has been the topic of our thesis, and from the written of him whose  four works has been mentioned in this work.The work named Risâletü?r-Reşâd fî Tahkîki Sebîli?s-Sedâd is annotation, together, some information and anectodes about mysticism (tasavvuf) and some mystics too (mutasavvıf) was given in it. The author did quotations from very much person, by this he had added kindness and had enriched his piece when he wrote it.There is two handmade copies of them we could have reached. But, none of the copy which we studied is the work of the author. These two copies has got handed when the text of the piece studied and the differencies between them has been indicated by the comparing of copies.Although the piece has made feel the heavyness of prose, there is so much verse. When it is viewed in this perspective we could name it prose-versish piece. This verse in this piece has been 575 baite (two rows).It is not possible to identify this piece only an annotation of esma of hüsna (the attitudes of god). Mentioning about mysticism in the beginning of the piece has brought different content too.