Tek katmanlı ve çeşitli kazıma derinliğine sahip çok katmanlı zirkonya kronların marjinal uyum ve kırılma dayanımı açısından karşılaştırılması
Comparison of monolayered and multilayered monolithic zirconia crowns fabricated at different milling depths of marginal adaptation and fracture strength
  1. Tez No: 938219
  2. Yazar: GÖKÇE ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KANAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tek katmanlı ve üç farklı kazıma derinliğine sahip çok katmanlı monolitik zirkonya kronların marjinal uyum ve kırılma dayanımı açısından karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Hazırlanmış premolar dişlere ait 84 adet epoksi rezin güdük modeli üretildi (N=84). Kronlar CAD yazılım programında (Exocad GmbH) tasarlandı ve 12 alt gruba ayrıldı: İki farklı tek katmanlı zirkonya materyali [3-YTZP (VITA YZ HT) (3-VYZ) ve 4-YTZP (Priti®multidisc ZrO₂ Extra Translucent) (4-ET)], üç farklı kazıma derinliğinde [üst(Ü), orta(O), alt(A)] hazırlanan üç farklı çok katmanlı zirkonya materyali [3/5-YTZP (IPS e.max ZirCAD Prime) (3/5-ZP), 4/5-YTZP (IPS e.max ZirCAD Prime Esthetic) (4/5-ZPE) ve 4/5 YTZP (Priti®multidisc ZrO₂ Multi Translucent Plus) (4/5-MTP)] ile bir zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik blok (VITA Suprinity) (VS) (n=7). Kronlar üretici talimatlarına uygun olarak frezelendi, sinterlendi ve glaze porseleni uygulandı. Ardından, kronların marjinal uyumu silikon replika tekniği kullanılarak ölçüldü. Elde edilen silikon replika örnekleri tarayıcı ile dijital ortama aktarıldı ve bu tarama görüntüleri dental yazılım programı (Exocad) aracılığıyla analiz edildi. Her örnek için belirlenen dört referans noktasından (bukkal, lingual, mezial ve distal) ölçümler gerçekleştirildi. Dual-cure rezin siman (SpeedCEM Plus, Ivoclar Vivadent) ile simantasyon işlemi gerçekleştirildi ve ardından 5000 termal siklus uygulandı. Kırılma dayanımı testi, okluzal yüzeye dik yönde 1 mm/dk hızla yük uygulanarak yapıldı. Elde edilen veriler SPSS 26 yazılımı kullanılarak tek yönlü ANOVA ve Tukey post-hoc testleri ile analiz edildi (P=.05). Kırık tipleri sınıflandırıldı ve her gruptan birer örnek seçilerek taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Bulgular: Gruplarda elde edilen marjinal aralık değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aimof this study was to compare the marginal adaptation and fracture strength of monolayered and multilayered monolithic zirconia crowns fabricated at three distinct milling depths. Method: Eighty-four epoxy resin die models of prepared premolar teeth were fabricated. Crowns were designed in CAD software (Exocad GmbH) and divided into 12 subgroups: two monolayered zirconia materials [3-YTZP (VITA YZ HT) (3-VYZ) and 4-YTZP (Priti®multidisc ZrO₂ Extra Translucent) (4-ET)], three multilayered zirconia materials [3/5 YTZP (IPS e.max ZirCAD Prime) (3/5-ZP), 4/5-YTZP (IPS e.max ZirCAD Prime Esthetic) (4/5-ZPE), and 4/5-YTZP (Priti®multidisc ZrO₂ Multi Translucent Plus) (4/5-MTP)], which were milled at three depths [above (A), center (C), below (B)], and a zirconia-reinforced lithium silicate glass ceramic block (VITA Suprinity) (VS) (n=7). Crowns were milled, sintered and glazed according to the manufacturers' instructions. Then, marginal gaps were measured using the silicone replica technique. The obtained silicone replica specimens were digitized using a scanner and the scanned images were analyzed through dental software (Exocad). Measurements were performed at four predetermined reference points (buccal, lingual, mesial, and distal) for each specimen. Cementation was performed using a dual-cure resin cement (SpeedCEM Plus, Ivoclar Vivadent), followed by 5000 thermal cycles. The fracture strength test was performed with a load applied perpendicular to the occlusal surface at 1 mm/min. Data were analyzed (SPSS 26, one-way ANOVA, Tukey post-hoc tests, P=.05). Fracture types were classified and one representative specimen from each group was examined using scanning electron microscopy. Results: No statistically significant difference was found among the marginal gaps of groups. (P>0.05).