Mevdudi'nin Tefhimu'l-Kur'an adlı tefsirinde mucize kavramı
The concept of miracle in Mawdudi's tafsir named Tafhim al-Quran
- Tez No: 858066
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE GÖRDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mucize; Tefsir, Hadis ve Kelâm ilimleri başta olmak üzere, pek çok ilmî alanın konusu olmuş, üzerinde düşünülmüş, tartışılmış ve farklı görüşler ileri sürülmüş konulardan biridir. Tefsir ilmi açısından bakıldığında mucize konusu daha çok peygamberlerin iddialarını ve nübüvvetlerini destekleyen bir girişimle ortaya çıkan olağanüstü olaylardır. Bu olaylar daha ziyade peygamberlerin eliyle ilgili kavimlerine bir nimet ya da ceza olarak gönderilmiş, alışılmışın dışında ve eşine rastlanmamış durumlar olarak ayetlere yansımaktadır. Kur'an'ı tefsir etme çabaları ilk ortaya çıktığından beri bu tür ayetler, her dönemin araştırmacıları tarafından, kendi çağlarının ve fikri temellerinin izin verdiği ve gerektirdiği ölçü ve nitelikte ele alınmaktadır. Hz. Adem'den Hz. Muhammed'e kadar olan dönemde, peygamberler aracılığıyla gerçekleşen mucizeler konusu, farklı perspektiflerden geniş bir ilgi çekmiştir. Modern dönemde dahi önemini koruyan bu konu zamanın ve şartların değişmesi ile her dönemin ilgilileri tarafından güncellenip yeniden yorumlanan, din ve ilahiyat alanının adeta popüler bir konusu olmayı başarmıştır. Bu çalışmamızın konusu da modern dönem müfessirlerinden olan Ebu'l-A'lâ Mevdudi'nin ele almış olduğu Tefhimu'l-Kur'an adlı eserde yer alan mucize ayetleri ve mucize konusu dahilindeki olaylardır. Müellifimiz bu ayet ve olayların bazısını diğer müfessirlerden farklı olarak kendine özgü bir tarzda yorumlamıştır. O, mucizevî olayları yorumlarken bu olaylardan bazılarını günümüz dünyasında yaşanmış benzer olaylarla kıyaslamakta, bazılarını da güncel bilim ve teknoloji gibi gelişmelerle desteklemektedir. Örnek olarak, Hz. Yunus'un balığın karnında hayatta kalma mucizesini açıklarken, 1891 yılının ağustos ayında“James Bartly”adlı balıkçının denize düştüğünü ve bir balina tarafından yutulmasından 60 saat sonra balinanın karnından diri olarak çıkarıldığını aktarmaktadır. Bir diğer örnek de Sebe melikesinin tahtının getirilişi olayında tahtı günümüz şartlarında Jetle bile getirmenin imkansız olduğunu belirtmesidir. Modern döneme gelindiğinde özellikle teknolojideki ilerlemeler, Batı'nın etkisi ve küresel çapta etkili olan bilimselleşme hareketleri meydana gelmektedir. Bu hareketlerin etkisiyle Kur'an'ın yeniden ve çağdaş bir tefsire tabi tutulmasının yanı sıra mucize ile ilgili ayetlerin yorumlanmasında da ciddi değişiklikler olduğu gözlemlenmektedir. Bu bilgiler ışığında, çalışmamızın temel amacı, Tefhimu'l Kur'an tefsirinde Mevdudi'nin mucizelere olan yaklaşımlarını tespit etmeye çalışmak ve böylece alana katkı sunmaya gayret etmektir. Giriş ve üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, Ebu'l-Al'â Mevdudi'nin hayatı, eserleri, eleştirildiği bazı konular ve kendisinin genel anlamdaki mucize tanımına yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın modeli ve bilgi toplama kaynakları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmamızın özünü oluşturan mucize kavramı ve mucize ile ilgili kavramlara değinilmiştir. Bu bölümde, modern dönemde yaşamış bazı müfessirlerin mucizelere bakışı ve Mevdudi'nin mucize ayetlerini yorumlama biçimi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of the miracle; Tafsir is one of the subjects that has been the subject of many scientific fields, especially the sciences of Hadith and Kalam, that has been thought about, discussed and different opinions have been put forward. From the point of view of the science of tafsir, the subject of miracles is rather extraordinary events that took place with an attempt to support the claims and prophecy of the prophets. Rather, these events are reflected in the verses as unusual and unprecedented situations that were sent as a blessing or punishment to their tribes related to the hand of the prophets. Since the first attempts to interpret the Qur'an, such verses have been interpreted by the commentators of each era and thought in the scale and quality that their era and intellectual infrastructure allow and require. The subject of miracle, which has come to the fore from many aspects from the first prophet to the last prophet, has kept its place on the agenda even in the modern era, and has managed to become a popular topic in the field of religion and theology, which has been updated and reinterpreted by the relevant people of each period with the change of time and conditions. The subject of this study is the miracle verses in the work called Tefhimu'l-Qur'an, which was handled by Ebu'l-A'lâ Mawdudi, one of the modern period commentators, and the events within the miracle subject. Our author has interpreted some of these verses and events in a unique way, unlike other commentators. While interpreting miraculous events, he compares some of these events with similar events in today's world, and supports some of them with developments such as current science and technology. For example, St. While describing the miracle of Yunus survival in the belly of the fish, he states that the fisherman named“James Bartly”fell into the sea in August 1891 and was taken alive from the belly of the whale 60 hours after it was swallowed by a whale. Another example is the fact that in the event of bringing the throne of the Queen of Sheba, it is impossible to bring the throne even with a jet in today's conditions. When it comes to the modern period, especially the technological progress, the Western the effectiveness of the world and the scientificization that is intensely effective on the global axis serious changes in the interpretation of the verses about miracles within the framework of his movements. is observed. In the light of this information, the main purpose of our study is to try to determine Mawdudi's approaches to miracles in the Tafhimu'l Qur'an commentary and thus to contribute to the field. In the first part of our study, which consists of an introduction and three parts, there are Ebu'l-Al'â Mawdudi's life, works, some of the subjects he was criticized for and his general definition of miracle. In the second part, the model of the research and the sources of information gathering are discussed. In the third chapter, the concept of miracle, which constitutes the essence of our study, and the concepts related to miracles are included. In this section, the view of some mufassirs who lived in the modern period towards miracles and Mawdudi's interpretation of the miracle verses are emphasized.