Riba Debates Between Fazlur Rahman and Abu Al-A'la Mawdudi
Riba Tartışmaları: Fazlur Rahman ve Abu'l A'lā Mavdudi
  1. Tez No: 777239
  2. Yazar: RECEP ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİCHAEL C GILSENAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: New York University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, 19. yüzyıldan sonra Müslüman toplumlarda ribâ (yani günümüz ekonomisinde banka faizi) tartışmalarının yeniden ortaya çıkışını incelemektedir. Bu yeniden ortaya çıkışı açıklamak için bu çalışma, modernite, kapitalizm, reform ve İslamcılık bağlamında İslam hukukunun toplumsal değişimlerle kesişimine odaklanıyor. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümü genel olarak faiz getiren (ribavi) işlemlere yönelik, metin anlama ve yorumlama temelli yanıtların hem teorik hem de kavramsal kökenini incelemektedir. Birinci bölüm, bir reformist olarak Fazlur Rahman'ın (1919-1988) metodolojisini büyük ölçüde analiz ederken, modernitenin 19. yüzyıldan itibaren İslami metinlerin yorumlanması, kanun yapma ve fetva verme sürecini nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Bir ihya lideri olarak Ebu'l-Aʻlā Mevdûdî'ye (1903-1979) odaklanan ikinci kısım, İslam'ın ahlakî ekonomik sistemi (el-niẓâm al-iktiṣadî al-İslâmî) olarak adlandıracağımız alternatif çözümünü ele alacaktır. Başka bir deyişle, İslam'ın reformist yorumuna ve Batı tipi bankacılık sistemine karşı Mevdûdî'nin banka faizi meselesine tepkisel anlayışını değerlendirmektedir. Bu tezin temel amacı, önde gelen iki Müslüman âlimin hızla genişleyen ekonomik sisteme karşı tutumunu analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine the re-emergence of debates on ribā (i.e. bank interest in today's economy) after the 19th century in Muslim societies. To explain this re-emergence, I will focus on the intersection of Islamic law with social changes in the context of modernity, capitalism, reform and Islamism. I shall divide my thesis into two parts. The introduction of the thesis will generally review both the theoretical and conceptual basis for the Islamic textual responses to interest-bearing (ribawī) transactions. The first part, while largely analyzing the methodology of Fazlur Rahman (1919-1988) as a reformist, will focus on how modernity has affected the process of interpretation of Islamic texts, making law and issuing fatwas since the 19th century. The second part, focusing on Abū al-Aʻlā Mawdūdī (1903-1979) as an revivalist, will deal with the alternative solution, which we shall call the moral economic system of Islam (al-niẓām al-iqtiṣadī al-Islāmī), to the issue of bank interest as opposed to the reformist interpretation of Islam and the Western type of banking system. The main purpose of this thesis is to analyze the two leading Muslim scholars' attitude towards the rapidly expanding economic system.