Şemsüddin Es-Semerkandi'de zat sıfat anlayışı
Understanding of zât-adjat in Şemsüddi̇n Es-Semerkandi̇
- Tez No: 602195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHANEDDİN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması Matüridi alim Şemsüddin es-Semerkandî'nin zat sıfat anlayışı üzerine hazırlanmıştır. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte sıfatlar meselesinden, Semerkandî'nin hayatı ve eserlerinden bahsedilecektir. Daha sonra kısaca ilahi sıfatları incelenecektir. Birinci bölümde sıfatların problem olarak ortaya çıkışı ve sebepleri irdelenecektir. Sonra mezheplere göre sıfatların çeşitleri, Semerkandî'ye göre sıfatların kısımları ve Halku'l-Kur'an meselesi de burada ele alınacaktır. Mu'tezile'nin, Küllabiyye, Eş'arî'nin ve Matüridi'nin sıfat anlayışları bu bölümde serdedilecektir. İkinci bölümde,“Semerkandî'de zat-sıfat anlayışı”nı özellikle Semerkandî'nin es-Sahaifü'l-İlahiyye eserini ve onu şerhi olan el-Mearif fi Şerhi Sahaifü'l-İlahiyye adlı eserlerini baz alarak incelemeye çalışılacaktır. Semerkandi, Razi'nin aklî metodunu kullanması ve ondan etkilenmsi varsayılarak Fahreddin Razi de ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on Maturidi scholar Şemsüddin es-Semerkandî's conception of adjective. Our thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the question of adjectives, the life and works of Samarkandî will be mentioned. Then the divine adjectives will be examined briefly. In the first part, the emergence of the adjectives as a problem and the reasons will be examined. Then, the types of adjectives according to sects, parts of adjectives according to Samarkandi and the issue of Halku'l-Qur'an will be discussed here. The adjectives of Mu'tezile, Küllabiyye, Eş'arî and Matüridi will be presented in this section. In the second part, Semerkandî'de zat-adjective conception özellikle will be examined especially on the basis of the work of Semerkandî's es-Sahaifü'l-İlahiyye and his commentary al-Mearif fi Şerhi Sahaifü'l-İlahiyye. Assuming that Samarkandi used Razi's rational method and was influenced by him, Fahreddin Razi will also be discussed.