Gender discourse in wattpad as a youth subculture
Bir gençlik alt kültürü olarak wattpad'de toplumsal cinsiyet söylemi
- Tez No: 602199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde dil ve kültür pratiklerinin varlığını koruduğu ve inşa ettiği yaşam alanlarından biri sosyal medyadır. Bu çalışmada sosyal medya alanında (yeniden)üretilen ve dolaşıma sokulan toplumsal cinsiyet söylemi Wattpad platformuna odaklanılarak irdelenecektir. Çoğunlukla gençlerle özdeşleştirilen yeni bir kültürel tarz olarak Wattpad'in“altkültür”sayılmak için gerekli ölçütleri karşılayıp karşılamadığı, platformdaki hikâyelerde kullanılan dilin cinsiyetçi bir söylem taşıyıp taşımadığı sorunsallaştırılacaktır. Platformdaki hikâye içeriklerinin ve biçimlerinin analizinde, İngiliz Kültürel Çalışmaları'nın ortaya koyduğu kuramsal çerçeve kullanılacaktır. Bu amaç doğrultusunda, Wattpad'den seçilen bir hikaye Norman Fairclough'un Eleştirel Söylem Çözümlemesi yöntemi aracılığıyla analiz edilmiştir. İnceleme, Wattpad platformunun sosyo-politik meseleleri bireysel sorunlara indirgeyen bir anlatım tarzına ve egemen maskülen değerlerin, özellikle kadına şiddetin meşrulaştırılmasına katkıda bulunduğu ve kadınları küçük düşüren ve değersizleştiren cinsiyetçi söylemlerin üretimi için kültürel bir alan (yeniden) yarattığını söylememize imkan veren bulgular sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today one of the areas that language and culture practices have constructed is social media. The gender discourse that has been (re)produced and disseminated through social media will be examined, in this study, with a focus on the Wattpad platform. It will problematize whether Wattpad, as a new cultural style mostly associated with the youth, could be regarded as a subculture or not, and if the stories on the platform carry a sexist discourse or not. To analyze the stories on the platform, the theoretical framework put forward by the British Cultural Studies will be employed. For this purpose, a story selected from Wattpad was analyzed through Norman Fairclough's Critical Discourse Analysis method. The analysis has shown provided convincing evidence that the Wattpad platform contributes to a narrative style which degrades socio-political matters to personal issues and legimitizes masculine domination, especially violence against women, and that it (re)creates a cultural environment for production of sexist discourses which humiliate and trivialize women