20. yüzyıl İspanya dış politikası ve Avrupa Birliği üyeliğinin İspanyol dış politikasına katkıları
20th century Spanish foreign policy and contributions of European Union membership to Spanish foreign policy
- Tez No: 602203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İspanya'nın 20. Yüzyıl boyunca dış politika düzlemindeki en büyük çabası, yüzyıllar süren siyasi ve zihni içedönüklüğün sonucu olarak kendisini içinde bulduğu bağlamsızlık ve izolasyondan kurtulmak ve uluslararası sahnede saygın bir oyuncu olarak yerini almak olmuştur. Bu çaba kapsamında, bir yandan Latin Amerika ve Akdeniz havzasında nüfuzunu genişletmeye ve bölge ülkeleriyle işbirliği mekanizmaları kurmaya çalışırken, diğer yandan Batı dünyası içindeki güç merkezleri arasındaki rekabet ve uyuşmazlıklarda dengeli bir noktada kalmanın çabasını vermiştir. Ancak 20. Yüzyıl İspanyol dış politikasının asıl büyük problemi, İspanya'nın Avrupalılık çatısı altına kabulünü sağlamak olmuştur. Bu çerçevede gerek Franco rejimi, gerekse de demokratik hükümetler, farklı dünya görüşleri ve yaklaşımlar çerçevesinde de olsa Avrupa bütünleşmesinde yer almanın ve onu ulusal çıkarlar çerçevesinde dönüştürmenin gayretini göstermişlerdir. İspanya'nın AB üyeliği ve bu bağlamda dış politikasının Avrupalılaşması sürecinde çeşitli inişli çıkışlı dönemler yaşansa da, her iki taraf açısından da kârlı bir etkileşim meydana gelmiştir. Avrupa, İspanya'nın geniş jeopolitik hinterlandına erişme kolaylığı edinirken, İspanya da bağlamsızlık ve izolasyon endişelerinden önemli ölçüde kurtulmuş ve Batı dünyası içinde“normal”bir ülke olarak kendini kabul ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
Main foreign policy challenge of Spain in 20th Century was recovering from irrelevancy and isolation, which was the result of centuries-old political and mental introversion, as well as claiming the position of a reputable actor on international platforms. In this context, while trying to expand influence and forge cooperation mechanisms in Latin America and the Mediterranean basin, Spain also struggled to stay in a balanced point among competition and disputes between Western powers. However, the essential problem for Spanish foreign policy in the 20th Century was to ensure its European identity to be acknowledged. Both Franco regime and democratic governments, even though from different world views and attitudes, all strived to be included in European integration process and to transform it in the context of Spanish national interests. Although there were periods of ups and downs during EU membership of Spain and Europeanization of its foreign policy, a rewarding interaction occured between two sides. Europe gained the means of easily reaching the wide-ranging geopolitical hinterland of Spain, while Spain relieved of its anxiety about irrelevancy and isolation, as well as establishing itself a“normal”country in the Western world.