Endodontik tedavide kullanılan şelasyon maddelerinin sitotoksik etkileri, dentin sertliği, dentin tübülleri ve smear tabakası üzerindeki etkinliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 60221
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Çalışmamızda RC Prep, Calcinase, % 17'lik EDTA, % 17'lik EGTA ve EDTAC'm dentin üzerinde oluşturdukları mikrosertlik değişimleri, hücre kültürleri üzerindeki sitotoksik etkileri ve smear tabakası ile dentin tübülleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen şelasyon maddelerinin dentin mikroserüiği üzerindeki etkileri Vickers aletiyle ölçüldü. Maddelerin sitotoksik etkileri ise canlı hücre sayımı yöntemiyle VERO hücre kültürleri üzerinde araştırıldı. Ayrıca incelenen şelasyon maddelerinin smear tabakası ve dentin tübülleri üzerinde oluşturdukları etki SEM ile incelendi. Kullanılan şelasyon maddelerinin dentin mikrosertliği üzerinde oluşturduğu etki incelendiğinde, dentin sertliğini en fazla azaltan maddenin RC Prep olduğu, daha sonra sırası ile Calcinase, % 17'lik EGTA, % 17'lik EDTA ve EDTAC'm dentin mikrosertliğini azalttığı gözlendi. Sitotoksik etkileri incelendiğinde ise, etki sıralamasının RC Prep, % 17'lik EDTA, Calcinase, EDTAC ve % 17 Tik EGTA şeklinde olduğu belirlendi. Kullanılan maddelerin smear tabakası ve dentin tübülleri üzerindeki etkileri değerlendirildiğinde ise RC Prep ve Calcinase'ın daha fazla olmak üzere tüm şelasyon maddelerinin etkili olduğu, EDTAC'm ise etkinliğinin diğer maddelerden daha düşük olduğu gözlendi. Anahtar kelimeler : Şelasyon maddeleri, dentin mikroserüiği, sitotoksisite, smear tabakası, dentin tübülleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, cytotoxicity of some chelating agents (RC Prep, Calcinase, 17 % EDTA, 17 % EGTA, EDTAC) as well as their effects on dentinal tubules, dentin microhardness and smear layer removal were evaluated. The effect of these chelating agents on dentin microhardness were measured by means of“Vickers hardness test”. The cytotoxic effects of chelating agents were evaluated by“viable cell counting method”on VERO cell lines, and the effects of the chelating agents on dentinal tubules and smear layer removal were examined by means of SEM. As a result of these studies, RC Prep was found to be the most effective material that has softening effect on dentin microhardness, followed by Calcinase, 17 % EGTA, 17 % EDTA and EDTAC respectively. RC Prep was observed to be the most cytotoxic material, followed by 17 % EDTA, Calcinase, EDTAC and 17 % EGTA. The most effective agents on smear layer removal, were RC Prep and Calcinase. All of the chelating agents were found to have widening effect on dentinal tubules. Calcinase and RC Prep were observed to be the most effective materials, where as EDTAC exerted limited effect. Key words : Chelating agents, dentin microhardness, cytotoxicity, smear layer, dentinal tubules.