Şizofreni hastalarında prolin, prolidaz, hipoksiyle indüklenen faktör-1 alfa, vasküler endotelyal growrh faktör(VEGF),tümör nekrozis faktör-alfa, interlökin-1, transforming growth faktör-beta, nükleer faktör-kappabeta düzeylerinin araştırılması
Investigation of proline and prolidase and hipoxia i̇nducible factor 1ALPHA, vascular endothelial growth factor, tumor necrosis factor-alpha, interleukin-1, transforming growth factor-beta, nuclear factor kappabeta levels in schizophrenia
- Tez No: 602231
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız yatarak takip edilen veya poliklinikten başvuran şizofreni hastalarında hastalığın patogenezinde rol aldığını düşündüğümüz prolin, prolidaz, HIF-1α, VEGF, TGF-Β, NF-kB, İL-1 ve TNF-α düzeylerini araştırmak ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalına 2018 Ekim ile 2019 Temmuz ayları arasında başvuran 18-65 yaşları arasında DSM- 5 ölçütlerine göre şizofreni tanısı 48 hasta ile yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi ve sigara içme durumu açısından eşleştirilmiş 41 gönüllü sağlıklı aydınlatılmış onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. İki grup oluşturuldu. Grup 1: şizofreni tanılı 48 hasta, Grup 2: 41 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan en az 8 saatlik açlık sonrası venöz kan örneği toplandı. Prolin, prolidaz, HIF-1α, VEGF, TGF-Β, NF-kB, IL-1 ve TNF-α seviyeleri laboratuvarda ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda şizofreni hastalarında prolin, prolidaz, HIF-1α, VEGF, TGF-Β, NF-kB, IL-1 ve TNF-α değerlerini kontrol grubuna kıyasla daha düşük olduğunu saptadık. İki grup arasındaki VEGF ve TNF-α değerleri farkı istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,048; p=0,045), fakat diğer biyokimyasal parametreler açısından anlamlı fark saptamadık.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the levels of proline, prolidase, HIF-1α, VEGF, TGF-Β, NF-kB, IL-1 and TNF-α in schizophrenia patients who were hospitalized or admitted to the outpatient clinic and to compare with healthy controls. Materials and Methods: Study group was consisted of 48 patients aged between 18-65, diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria and treated in Dicle University Hospital Psychiatry clinic between October 2018 and July 2019. 41 healthy subjects who were matched in terms of age, gender, education level and smoking status were included in the study. Study population were divided into 2 groups. Group-1: 48 subjects with schizophrenia Group-2: 41 healthy subjects. Venous blood samples were collected from the participants after at least 8 hours of fasting. Proline, prolidase, HIF-1α, VEGF, TGF-Β, NF-kB, IL-1 and TNF-α levels were studied by ELISA method in the laboratory. Statistical Package for Social Sciences for Windows" (SPSS Inc; Chicago, IL, USA) version 24.0 software were used to analyse the findings. Results: In our study, we found that proline, prolidase, HIF-1α, VEGF, TGF-Β, NF-kB, IL-1 and TNF-α levels were lower in schizophrenia patients compared to control group. The difference VEGF and TNF-α values between the two groups was statistically significant (p=0,048; p=0,045), but there was no significant difference in terms of other biochemical parameters.