Ratlarda epidural diklofenak sodyumun farklı kullanım sürelerinde analjezik ve nörotoksik etkisinin araştırılması
The analgesic effect of diclofenac sodium administered via the epidural route in an experimental visceral pain model in rats
- Tez No: 602232
- Danışmanlar: UZMAN TÜLAY DEMİR, DOÇ. BAYAZİT DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç:Çalışmamızda, ratlarda epidural kateter ile uygulanan diklofenak sodyumun visseral ağrı modelinde analjezik etkinliğini araştırmak ve uzun süreli kullanımlarda görülebilecek herhangi bir nörotoksisite bulgusunu saptayabilmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 30 adet, 300-400 gr ağırlığında, yetişkin , erkek albino ratlar dahil edildi.Her rat 66.5 mg/kg vücut ağırlığı intreperitoneal ketamin hidroklorür ile anestetize edildi. Dorsal torako-lomber bölge palpe edilerek en belirgin spinöz proçes (T 13) tespit edilerek epidural kateter takıldı. Nörolojik defisit gelişmesi sonucu 11 rat çalışma dışı bırakıldı. Kalan 19 rat 6'ncı gün randomize şekilde üç gruba ayrıldı. -1'nci grup (Grup K) (Kontrol grubu, n=6); 10 gün boyunca salin -2'nci grup (Grup DT) (tek doz grubu, n=6); 9 gün boyunca salin 10'uncu gün 6 mcgr diklofenak -3'ncü grup (Grup DO) (on doz grubu, n=7); 10 gün boyunca 6 mcgr diklofenak alacak şekilde ayarlandı.Kalan 19 rat 6'ncı gün randomize şekilde üç gruba ayrıldı. -1'nci grup (Grup K) (Kontrol grubu, n=6); 10 gün boyunca salin -2'nci grup (Grup DT) (tek doz grubu, n=6); 9 gün boyunca salin 10'uncu gün 6 gr diklofenak -3'ncü grup (Grup DO) (on doz grubu, n=7); 10 gün boyunca 6 gr diklofenak alacak şekilde ayarlandı. İlaçlar 20 mcl içerisinde 6 mcgr diklofenak olacak şekilde salin ile dilüe edildi.10'uncu gün ilaç enjeksiyonlarından 30 dakika sonra modifiye Koster Metoduna uygun olacak şekilde % 3'lük 300 mg/kg asetik asit intraperitoneal olarak enjekte edildi. Ratlar 30 dakika boyunca izlendi ve Writhing Refleks sayısı kaydedildi. Bulgular: Grup K'da Grup DT ve DO'ya kıyasla total Writhing Refleks (WR) ve WR/dak.ka sayılarında anlamlı olarak artma olduğu görüldü. Ancak tek doz ile 10 doz kullanımı arasında istatistiksel olarak farklılık olmadığı tespit edildi(P = 0.009). Sonuç:Ratlarda, epidural diklofenak sodyumun tek ve tekrarlayan dozlarda tolerans gelişmeden viseral ağrı modelinde analjezik etkinliği olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the characteristics of the analgesic effect of diclofenac sodium injected epidurally in single or repeated doses and whether tolerance develops in long‑term use. Materials and Methods: A total of 30 rats were included in the study. The rats were anesthetized using intraperitoneal ketamine hydrochloride and an epidural catheter (EC) was inserted at the level of 13th dorsal thoraco‑lumbar vertebrae (T13). Eleven rats were excluded from the study because of developed nuerologic deficity. The remaining 19 rats were randomly divided into three groups; Group Control (Group C) (n = 6) received 20 µL normal saline solution (NS) via EC for 10 days; Group Single Dose (Group SD) (n = 6) received 20 µL NS for 9 days and 6 µg diclofenac via EC on 10th day; Group Ten Doses (Group TDs) (n = 7) received 6 µg diclofenac via EC in 20 µL NS for 10 days. On the 10th day, 30 min after epidural diclofenac sodium, 300 mg/kg of 3% acetic acid was injected via intraperitoneal route, and the rats were observed for 30 min and number of writhing reflex (WR) was recorded. Results: The values of total number of Writhing Reflex (WRT) and Writhing reflex per minute(WR/min) were found to be significantly higher in Group C compared with Groups SD and TD (P = 0.009). Conclusion: Single and repeated doses of diclofenac sodium via epidural route have an analgesic effect in a visceral pain model in rats without developing tolerance.