Makine ihracatı ile ekonomik büyüme ilişkisi: Panel veri analizi
A relationship between economic growth and machinery export: Panel data analysis
  1. Tez No: 602242
  2. Yazar: AYBÜKE TUĞÇE KARABÖRK OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada 32 ülke için makine ihracatı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma 8 bölümden oluşmaktadır. Makine sanayinin imalat sanayindeki yeri, dünya ve Türkiye'ye ait makine sektörü dış ticaret verileri aktarıldıktan sonra ekonomik büyüme kavramı ele alınmış, dış ticaret ekonomik büyüme ilişkisi teorik çerçevede incelenmiştir. Çalışmada kullanılacak ekonometrik yöntemler anlatıldıktan sonra 2005-2018 (2. çeyreklik) yıllarına ait çeyreklik bazda veriler kullanılarak 32 ülke için makine ihracatı ve ekonomik büyüme ilişkisi, en uygun analiz yöntemi olarak belirlenen görünürde ilişkisiz regresyon modeli ile analiz edilmiştir. Literatürde yer alan çalışmalarla uyumlu bir sonuca varılmış, 32 ülkenin 31'i için makine ihracatı ile ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. 31 ülkenin 30'unda ise makine ihracatı ekonomik büyümeye pozitif etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis attemps to examine a relationship between machinery export and economic growth in 32 countries from the period 2005 to 2018 (2nd quarter). There are eight sections in this paper. It is started with the general informations about manufacturing industry andthe foreign trade statistics of machinery sector. After that the economic growth is discussed in the theoretical framework, some examples of the studies that have tried to examine relationship between export and economic growth in the literature are reviewed. Finally, the most appropriate method is determined as seemingly unrelated regression by analyzing econometric methods which can be usedwithin the framework of the empirical model. According to seemingly unrelated regression results, it is concluded thatthere are significant relationship between machinery export and economic growth in 31 countries and machinery export has positive impact on economic growth in 30 countries. These results confirm to the studies in the literature which indicate the positive relationship between export and economic growth.