Françafrique- Fransa'nın Afrika'da siyasi ve ekonomik etkisi: Madagaskar örneği
Françafrique-political and economic influence of France in Africa: The case of Madagascar
  1. Tez No: 602243
  2. Yazar: FALY HERINİAİNA FRANCKY RANDRİANARİSON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Fransa'nın Afrika kıtası üzerindeki etkisine ve daha spesifik olarak Madagaskar örneğine odaklanmaktadır. Sömürge sonrası dönemde, Fransa, bir dünya gücü olarak statüsünü korumak ve Afrika topraklarının büyük bir kısmında varlığını sürdürmek için Afrika'daki eski sömürgelerle bağlantısını korumakta ısrar oldu. Bunun için, yeni bağımsız sömürgelerini ekonomik, politik ve hatta mali açıdan daha bağımlı hale getirmek amacıyla“Françafrique”olarak bilinen bir politika sistemini benimsedi. Charles de Gaulles ve Jacques Foccart'ın liderliğinde sürdürülen bu politika Madagaskar'ı da etkiledi. Altmış yıl süren Fransız varlığı yalnızca ekonomi ve politika üzerinde değil, Madagaskar'daki sosyal yaşam üzerinde de etkili oldu. Fransız etkisi, farklı yönetimlerle birlikte gelişti, değişti, ancak Büyük Ada'dan (Madagaskar) ciddi bir şekilde çıkmadı. ABD, Çin ve Hindistan gibi diğer büyük dünya güçlerinin ekonomik ve politik varlığına rağmen, Fransız etkisi Madagaskar'da önemini korumaktadır. Bu tez Madagaskar'ın bağımsızlığından bugüne kadar Fransız etkisini dönüşümünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on France's impact on the African continent and more specifically on the case of Madagascar. In the post-colonial period, France insisted on retaining its connection with the former colonies in Africa in order to maintain its status as a world power and its presence on a large part of African territory. To this end, France adopted a policy system known as“Françafrique”to make his new independent colonies more economically, politically and even financially dependent. This policy, led by Charles de Gaulles and Jacques Foccart, also affected Madagascar. The French presence, which lasted for sixty years, influenced not only the economy and politics, but also the social life in Madagascar. The French influence developed and changed with different governments, but it did not completely leave the Great Island (Madagascar). Despite the economic and political presence of other major world powers such as the US, China and India, the French influence remains important in Madagascar. This thesis examines the transformation of the French influence in Madagascar since its independence.