İnternet oyunu oynama bozukluğu olan ergenler ile problemli internet kullanımı olan ergenlerin siber zorbalık, saldırganlık ve yalnızlık parametreleri açısından karşılaştırılması
Comparison of the adolescents with internet gaming disorder and problematic internet use in terms of parameters as cyber bullying, aggression and loneliness
  1. Tez No: 602241
  2. Yazar: MUSTAFA TUNÇTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma, klinik psikiyatrik görüşme ile İnternet Oyunu Oynama Bozukluğu tanısı alan ergenler ile Problemli İnternet Kullanımı olan ergenleri yalnızlık, siber zorbalık ve agresyon parametreleri açısından karşılaştırmayı hedefleyip; yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi ile psikiyatrik eşhastalanımı araştırmayı amaçlamaktadır. YÖNTEM: Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği'ne başvuran, 12-18 yaş arasında, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği'nden 50 puan ve üzerinde alan ve İnternet Oyunu Oynama Bozukluğu için DSM-5 kriterlerini karşılayan 62 ergen ile Young İnternet Bağımlılık Ölçeği'nden 50 puan ve üzerinde almasına rağmen İOOB için DSM-5 kriterlerini karşılamayan 62 ergen alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli”kullanılarak yapılmıştır. Ek olarak olgu ve karşılaştırma gruplarında sosyodemografik form, Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri-II, UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği ve Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği kullanılmıştır. BULGULAR: Depresyon eşhastalanımı olan İOOB ve PİK gruplarının UCLA Yalnızlık Ölçeği toplam puanlarına göre aralarında anlamlı fark saptanmıştır. DEHB eşhastalanımı olan İOOB ve PİK grubunun Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği, Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri 2 siber zorbalığa maruz kalma ve siber zorbalık uygulama ölçeği puanlarına göre karşılaştırıldığında, İOOB grubunda anlamlı yüksek saptanmıştır. SAB eşhastalanımı olan İOOB ve PİK grubunun UCLA Yalnızlık Ölçeği, Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri-II siber zorbalığa maruz kalma ve siber zorbalık uygulama ölçeği puanlarına göre karşılaştırıldığında, İOOB grubunda anlamlı yüksek saptanmıştır. SONUÇ: Bu çalışmada İOOB grubundaki ergenlerde PİK grubundaki ergenlere göre daha yüksek oranda eşhastalanım sıklığı ile daha yüksek oranda algılanan yalnızlık seviyesi, saldırganlık ve siber zorbalık/siber mağduriyet oranları saptanmıştır. İOOB'nin klinik olarak ilerlemesi, psikiyatrik şikayetleri arttırabilir ve yaşam kalitesini kötüleştirebilir. Bu nedenle bu olgular değerlendirilirken yalnızlık, saldırganlık ve siber zorbalık/siber mağduriyet parametrelerinin düzeyleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study aimed to compare adolescents with Internet Gaming Disorder diagnose and problematic internet use in terms of loneliness, cyber bullying and aggression and using a semi-structured interview to investigate psychiatric comorbidity. METHOD: Youth aged 12-18 years were included in this study from the outpatient unit of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital, after being screened by using Young's Internet Addiction Scale. The threshold for positive screening score was set as 50 for Young's Internet Addiction Scale. 62 adolescents joined Internet Gaming Disorder group who met DSM 5 criteria for the disorder, and 62 adolescents joined problematic internet use group who didn't meet DSM 5 criteria for the disorder. Implementing Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Aged Children (KID-SADS-PL) as a semi-structured diagnostic interview and psychiatric evaluation, DSM-IV diagnoses of all participants were determined. Sociodemographic data form, The Second Revision of the Revised Cyber Bullying Inventory, short-form UCLA Loneliness Scale, Buss Perry Aggression Questionnaire, Child Depression Inventory and the Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED) Scale were also performed. RESULTS: There was a significant difference in UCLA Loneliness Scale scores between Internet Gaming Disorder and problematic internet use groups with Major Depressive Disorder comorbidity. Internet Gaming Disorder and problematic internet use groups with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) were compared for Cyberbullying Section and Cybervictimization Section of Second Revision of the Revised Cyber Bullying Inventory and Buss Perry Aggression Questionnaire scores. Patients with Internet Gaming Disorder and ADHD diagnoses had higher symptoms scores of Cyberbullying Section and Cybervictimization Section of Second Revision of the Revised Cyber Bullying Inventory and Buss Perry Aggression Questionnaire scales, when compared to those with problematic internet use group and ADHD. In addition, patients with Internet Gaming Disorder and Social Anxiety Disorder (SAD) were found to have higher scores of Cyberbullying Section and Cybervictimization Section of Second Revision of the Revised Cyber Bullying Inventory and Buss Perry Aggression Questionnaire scales than those with problematic internet use and SAD. CONCLUSION: This study revealed that adolescents with Internet Gaming Disorder had higher rates of psychiatric comorbidity, perceived loneliness, cyber bullying or being victim of cyber bullying than those with problematic internet use. Clinical progression of IGD might worsen the severity of other psychiatric complaints and life quality. Future studies could evaluate these predictors of transition from Internet Gaming Disorder and problematic internet use in large cohort samples.