Demokrat Parti döneminde Diyarbakır'da asayiş politikaları
Publi̇c order poli̇ci̇es i̇n Di̇yarbakir duri̇ng peri̇od of the Democrati̇c Party
- Tez No: 602264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Diyarbakır, tarihin her döneminde kültürel kaynaşmaların geçiş noktası olmuş ve bu durum Diyarbakır'a önemli bir kimlik kazandırmıştır. İlkçağ medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ve aynı zamanda kültür alış-verişinin sağladığı avantajla bölgede uzun süre varlığını devam ettirmiştir. Diyarbakır, bu özelliği günümüze kadar sürdürmüş ve günümüzde de önemli bir merkez olma özelliğini korumaya devam etmektedir. Bu bağlamda Diyarbakır, Demokrat Parti (DP) iktidarı için önemli bir şehir olarak görülmüş ve durum partinin Diyarbakır'daki yapılanma faaliyetlerine ayrıca önem vermiştir. DP, on yıllık iktidarı boyunca Diyarbakır'da önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Özellikle önceki dönemlerden farklı bir siyaset izleyen DP, bu bölgeleri kazanmanın daha uygun olacağı düşüncesiyle hareket etmiş ve genel olarak parti siyasetinin izlemiş olduğu politika olmuştur. Diyarbakır bağlamında on yıllık süre içinde DP'nin halkın huzur ve güvenliği açısından uygulamış olduğu politikalar partinin uzun bir süre daha varlığını korumasına katkısı olmuştur. Bu çalışmada DP'nin Diyarbakır'daki faaliyetleri ve çalışmaları neticesinde alınan sonuçlar incelenmiştir. Özellikle konunun esas kısmını oluşturan asayişin sağlanması noktasında DP'nin izlemiş olduğu politika sayesinde kendine taraftar toplaması oldukça önemli bir kazanım sağlamıştır. Diyarbakır özelinde DP dönemi güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak devletin almış olduğu tedbirlerin halk üzerinde etkisi ve bu etkinin DP'nin bu bölgede aktif bir siyaset izlemesini sağlamıştır. Bu bağlamda cinayet, kaçakçılık, yaralama, uyuşturucu ile mücadele DP'nin en önemli çalışmaları arasında gösterilebilir. Asıl amaç halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması olmuştur. Bu çalışmada 1950-1960 yıllarını kapsayan DP iktidarının Diyarbakır üzerindeki etkisi araştırılmış ve dönemin çalışmaları özellikle yerel basının konuya yaklaşımı ışığı altında bu konunun aydınlatılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diyarbakır has been the transition point of cultural integration in every period of history and this has given Diyarbakır an important identity. It hosted ancient civilizations and at the same time, it continued its existence in the region with the advantage of cultural exchange. Diyarbakir has maintained this feature to the present day and continues to be an important center today. In this context, Diyarbakir has been seen as an important city for the Democratic Party (DP) and the situation has given particular importance to the party's activities in Diyarbakir. During its ten years in power, the DP has carried out important activities in Diyarbakır. The DP, especially following a different policy from the previous periods, acted with the idea that it would be more appropriate to win these regions and it was the policy followed by the party politics in general. In the context of Diyarbakır, the policies implemented by the DP in terms of peace and security of the people during the decade have contributed to the party's existence for a long time. In this study, the results of the activities of DP and its activities in Diyarbakır are examined. Particularly in order to ensure the order that constitutes the main part of the issue, the DP's policy of gathering supporters has made a significant gain. The impact of the measures taken by the state in order to ensure security in the DP period in Diyarbakır has enabled the DP to pursue an active policy in this region. In this context, murder, smuggling, wounding, and combating drugs can be listed among the most important activities of the DP. The main purpose was to ensure the peace and security of the people. In this study, the effect of the DP government on Diyarbakır, which covers the years 1950-1960, was investigated and the studies of the period were tried to enlighten this issue especially in the light of the approach of the local press to the subject.