Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiir ve hikâyelerinde türlerarası ilişkiler
Intergenre relations in Cahit Sitki Taranci's poems and stories
- Tez No: 602265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
“Cahit Sıtkı Tarancı'nın Şiir ve Hikâyelerinde Türlerarası İlişkiler”olarak adlandırdığımız bu çalışmamızda Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiir ve hikâyeleri türlerarasılık kuramı çerçevesinde ele alınmıştır. Giriş bölümünde tür, türlerarası ilişkiler kavramları açıklanmaya çalışılırken şiir ve hikâye türlerinin özelinde bağlantılar bütünü oluşturulmaya gayret edilmiştir. Türlerarası ilişkileri mümkün kılan şiir ve hikâye türlerinin yakınlıklarına değinilmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı'nın yaşamı, kaleme aldığı eserlerin yanında şairliği ve hikâyeciliği de Birinci Bölüm'de ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de ise Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiir ve hikâyeleri ölüm, yaşama sevgisi, aşk, yalnızlık, doğa, kadın, bohem hayat ve içki, geçmişe özlem temaları etrafında izleksel bir incelemeye tabi tutulmuştur. Üçüncü Bölüm'de türlerarasılık gereği ortak temalar etrafında incelenen şiir ve hikâyeler arasında geçişkenliklerden, bağlantılardan ve ilişkilerden bahsedilmiştir. Bahsedilen izleklerin yanı sıra eserlerdeki yakınlığı sağlayan mekân, motif, imge ve üslup benzerlikleri de çalışmamıza girmiştir. Ayrıca yazarın yaşam öyküsü de eserler arasında ilişki kuran bir öge olarak düşünülmüştür. Eserler aynı yazarın kaleminden çıkmasından dolayı bir bütün olarak görülmüş ve türlerarası ilişkiler adı altında değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde de nihaî bir çizgi üzerinde durularak çalışmamızda elde edilenler ortaya konulmuştur. Kaynakça kısmında çalışmanın temelini oluşturan eserler ile inceleme boyunca yararlanılan ve değinilen kaynaklar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which we named as“Intergenre Relations in Cahit Sıtkı Tarancı's Poems and Stories”, Cahit Sıtkı Tarancı's poems and stories were discussed within the framework of the theory of intergenre. In the Introduction section, while the concepts of genre and intergenre relations were tried to be explained, the overall connections were tried to be put forward in terms of poem and story genres. The connections regarding poem and story genres that make intergenre relations possible were mentioned. As well as Cahit Sıtkı Tarancı's life and pieces that he wrote, his style of writing poems and stories were also discussed in Section One. In Section Two, the poems and stories of Cahit Sıtkı Tarancı were subjected to a thematic examination around the themes of death, love of life, love, loneliness, nature, woman, bohemian life and drink, nostalgia. In Section Three, the transitivities, connections and relations between the poems and stories examined around the common themes by the nature of intergenre theory were mentioned. In addition to the aforementioned themes, the space, motif, image and style similarities that provide the connection in the works were also included in our study. In addition, the writer's life story was considered as an element that established a relationship among the works. The works were seen as a whole since they were written by the same author and evaluated under the name of intergenre relations. In the conclusion section, the results obtained in our study were presented based on a final line. In References section, the works forming the basis of the study and the sources used and mentioned during the examination were listed.