Afrika maskelerinden hareketle bireysel uygulamalar
Individual works based on African masks
- Tez No: 602275
- Danışmanlar: DOÇ. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin temel amacı Afrika'daki farklı kabilelerin kullanmış olduğu, çeşitli tinsel maskelerin kullanım alanlarını ve günümüz heykel sanatına etkilerini yapılan uygulama çalışmalarıyla ortaya koymaktır. Bu tezde öncelikli olarak genel maske tanımı, tarihsel süreç, çeşitleri ve kullanım amaçlarından bahsedilmiştir. Daha sonraki bölümlerde ise Afrika maske sanatını desteklemesi bakımından ilkel kabilelere tinsellik kazandıran maske, onların inançları ve doğaüstü güçlere yükledikleri büyü, fetiş ve mitler ile açıklanmıştır. Son olarak Afrika sanatının maskeye etkilerinin modern sanata yansımaları, yapılan uygulama çalışmalarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to demonstrate the usage of various spiritual masks used by different tribes in Africa and their effects on contemporary sculpture art by performance practices. Firstly, the definition of general mask, historical process, types and purposes of usage are mentioned in this thesis. In the following chapters, the mask, which gives primitive tribes spirituality in support of African mask art, is explained with the belief, and the magic, fetish, myths which are referring to the supernatural powers. Finally, the reflections of African mask art on modern art have been supported by performance practice.