Kültürel etkinlik afişlerine güncel yaklaşımlar: Fransa örneği
Current approaches to cultural activity posters: The case of France
- Tez No: 602280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma tezinde, 60'lı yılların sonundan itibaren Fransa'da kültür endüstrisi ile grafik tasarım alanında tanıtıma yönelik iş birliği üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda Fransa'nın geçmişten günümüze grafik tasarım yolculuğuna değinilmiş, 1990 sonrası deneysel afiş tasarımlarının toplumsal kültüre olan katkıları üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede Fransa'da afiş tasarımının modern anlamda doğuşu ve gelişmesi ele alınmış ve görsel kültür endüstrisindeki yeri üzerinde durulmuştur. Konu, teorik tartışmalar, literatür taraması ve görsel analiz yapılarak incelenmiş ve güncel önermeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research paper, France's cultural industry and graphic design, and how they were incorporated together at the end of the 1960's is emphasized. Moreover, France's graphic design from the past to our day is held, as well as the positive impact of the French experimental poster design on the society's culture. In this context, poster design's rising in a modern sense as well as its progress and its place in cultural visual industry is discussed. On this subject, theorical arguments, literature observation and visual analysis are made and current suggestments are presented.