Bir kimlik inşa aracı olarak kitap kapağı tasarımlarında güncel yaklaşımlar
Recent approaches to book cover designs for building identity
  1. Tez No: 602281
  2. Yazar: SEVDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Grafik tasarımcı tarafından tasarlanan kitap kapağı, metinsel eserin görsel kimliğinin oluşturulmasında önemli bir araçtır. Bu bağlamda, tarihsel süreç içerisinde örnekler araştırıldığında bilgiyi taşıyan kitabın, görsel bir kimlik kazanması modernleşmeyle başlamıştır. Görsel kimliğin en önemli unsuru olan kapak tasarımının oluşumunda standart bir sürecin olmaması sebebiyle, sürece zaman zaman yazarlar müdahale etse de genellikle yayınevlerine bağlı grafik tasarımcıların ürettiği kapaklar kullanılmış, kapakla metin arasındaki ilişki değişkenlik göstermiştir. Bireysel kitap kapağı tasarımları dışında, görsel kimlik aidiyeti bağlamında bir bütünlük arz eden, sunan, gösteren dizi kitaplar için de bütünlüklü görsel kimlik arayışları mevcuttur. Tüm bu bulgular doğrultusunda sonuç kısmında Aslı Erdoğan'ın toplamda yedi kitabından oluşan dizi kitap tasarımı için yeni bir görsel kimlik önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Book covers, which are designed by the graphic designer, is an important tool in making a text's visual identity. In this context, when looked at examples of historical process, the start of boks, which carry knowledge, having visual identity, have started with modernization. Book cover design, which is the most important aspect of a book's visual identity, does not have a standard process of the making, where sometimes the authors interfere, but it is usually the product of the graphic designers who are a part of a publishing house that end up making the book covers. In this way, the relationship between the cover and the context of the book has varied. Apart from individual book cover design, also book series hold a visual identity as a whole when is comes to the design of all of the series' covers. All of these aspects will end up in a conclusion of Aslı Erdogan's seven book series' cover design, its visual identity, and suggestions.