Afetlerde arama ve kurtarma yönüyle mağaracılık faaliyetleri
Search and rescue in disasters and caving activities
  1. Tez No: 602290
  2. Yazar: SİNAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Afetler konusunda acı bir geçmişi olan Türkiye'de afetler bugün halen ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesidir. 1999 Marmara Depremi hem kamu hem sivil kesime acı tecrübeler katmıştır. Devletin afetlerle mücadele konusunda tek yetkili mercii olduğu anlayışı 1999 depremi ile geçerliliğini kaybetmiştir. Yaşanan bu büyük afette sivil toplum kuruluşları arama ve kurtarma ile iyileştirme çalışmalarına büyük ölçüde katkı sağlamışlardır. Bu katkı sonrası sivil toplum kuruluşlarının önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Her ne kadar katkı sağlanmış olsa da sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumları arasında koordinasyon sıkıntısı yaşanmıştır. Bu koordinasyon sıkıntısı kriz yönetimi anlayışının getirmiş olduğu bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim kayıpların bu kadar büyük olduğu bir afet sonrası Türkiye afetlerle mücadelede kriz yönetiminden risk yönetimine geçmiştir. Ancak bu geçişin tam olarak sağlandığını söylemek pek de mümkün değildir. 2009 yılında AFAD'ın kuruluşu ile birlikte yetki karmaşası ve koordinasyon problemleri ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. AFAD'ın yayınlamış olduğu Türkiye Acil Müdahale Planı işbirliğini ön plana çıkararak sivil toplum kuruluşlarını da sürece dâhil etmekle beraber arama ve kurtarma faaliyetlerinde genel bir ifadeye yer vermiştir. Mağaracılık ile çalışmalar yapan kulüp ve derneklerin burada kendisine yer bulabileceği bir muammadır. Tayland'da yaşanan mağarada mahsur kalma vakasından sonra bütün dünyada mağaralarda arama ve kurtarma hususunda ne kadar hazırlık olunması gerektiği anlaşılmıştır. Bu sebeple mağaralarda arama ve kurtarma yapan ekiplerin desteklenmesi ve afetlerle mücadelenin her evresinde sürece dâhil edilmesi büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Disaster is still an important issue in Turkey, where there has been many disaters in the past.The 1999 Marmara Earthquake brought bitter experiences to both the public and civilian sectors. The understanding that the government is the only authority to deal with disasters lost its validity with the 1999 earthquake. Non-governmental organizations have contributed greatly to the search and rescue and recovery efforts in this great disaster. After this contribution, the importance of non-governmental organizations was understood once again. Although contribution has been made, there has been a lack of coordination between civil society organizations and public institutions. This lack of coordination is a result of the crisis management approach. With the establishment of AFAD in 2009, efforts were made to eliminate problems of authority and coordination. Turkey Emergency Response Plan which was published by AFAD, included both civil society organizations and search and rescue operations by focusing on collaboration. It is an enigma that clubs and associations that work with caving can find a place here. After being stuck in the cave in Thailand, it was understood how much preparation should be made in search and rescue in caves all over the world. For this reason, it is of great importance to support the search and rescue teams in the caves and to involve them in every stage of the fight against disasters.