Avrupa tasvir sanatında Caravaggio ve ikonografisi
Iconography of Caravaggio in European depiction art
- Tez No: 602296
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Caravaggio, Barok Dönem resmi için büyük bir önem taşımaktadır. Üslubu, kullandığı teknikler bakımından birçok insanı peşinden sürüklemiş ve döneme damgasını vurmuştur.“Barok'un Babası”ünvanını sonuna kadar hakeden sanatçı resimlerinde yalnızca yeni gelen bu akımın tekniklerini kullanmamış, dönemin özelliklerini de belirlemiştir. Caravaggio, ışık ve gölgeyi resimlerinde çarpıcı bir zıtlık yaratacak kadar yoğun kullanır. Caravaggio'nun figürleri hareket eder, korkar, dehşete kapılırlar. Kanı, vahşeti Caravaggio tuvalinde sıkça görmek bizi şaşırtmaz. Çünkü bu anları görmekten kaçınmak ona göre korkaklıktır. Yaşadığı hayatın dramatik izlerini resimlerine serpiştiren sanatçı korkmadan İsa'yı ve onu takip edenleri izbe mekanlar içinde ve zaman zaman yırtılmış, eski kıyafetleri ile tasvir eder. Zihninin duvarlarını kutsalın ötesine açan Caravaggio daha önce yapılmayanı yapar, düşünülmeyeni düşünür. Rönesans'tan kalanları kenara atmaz fakat yeni çözümlemeler ve uygulamalarla Rönesans'tan adım adım uzaklaşır.“Avrupa Tasvir Sanatında Caravaggio ve İkonografisi”başlıklı çalışmada Caravaggio'nun Dini İkonografiye Dayanan Resimleri, Mitolojik İkonografiye Dayanan Eserleri, Profan Eserleri Panofsky Ölçeği çerçevesinde incelenmiştir. Seçilen resimler“Olgusal Anlam”,“İkonografik Anlam ve İfadesel Özellik”,“ Asıl Anlam ve İçerik”başlıkları altında analiz edilmiştir.“Olgusal Anlam”başlığı altında incelenen resimlerde yer alan figürler, içinde bulundukları ortam, giyimleri gibi özellikleri bakımından incelenmişlerdir. Kimliklerden ve resmin anlattığı ikonografiden arınmış salt bir görüntü yorumlaması bu başlık altında yapılmıştır.“İkonografik Anlam ve İfadesel Özellik”başlığı altında resmin dayandığı kaynak bilgisi verilerek açıklanmıştır. Resmin ikonografiye uygunluğu, figürlerin ifadesel özellikleri de yine bu bölümde anlatılmıştır.“Asıl Anlam ve İçerik”bölümünde ise incelenen resmin dönem özelliklerine uygunluğu değerlendirilmiştir.“Karşılaştırma ve Değerlendirme”bölümünde ise farklı tarihlerde yapılan aynı başlıklı resimler seçilerek ortak ve farklı yönlerin tespiti yapılmıştır. Bu bölümde de Panofsky Ölçeği esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Caravaggio is of great importance for the Baroque Period painting. His style has dragged many people after him in terms of the techniques he used and left his mark on the period. The artist who deserved the title of“Father of Baroque”until the end did not only use the techniques of this new movement in his paintings but also determined the characteristics of the period. Caravaggio uses light and shadow intensely to create a striking contrast in his paintings. The figures of Caravaggio move, are scared, terrified. It does not surprise us to see blood and violence on Caravaggio's canvas. Because it is cowardly to avoid seeing these moments. The artist who intersperses the dramatic traces of his life in paintings, depicts Jesus and those who follow him without fear, in distant places and from time to time with his torn, old clothes. Caravaggio, who open the walls of his mind beyond the sacred, does what has not been done before and thinks of the unthinkable. It does not put aside what is left of the Renaissance, but moves away from the Renaissance step by step with new solutions and applications. In the study entitled Iconography of Caravaggio in European Depiction Art, Caravaggio's Paintings Based on Religious Iconography, Mythological Iconography Based Works, Profan Works are examined within the framework of Panofsky Scale. Selected pictures were analyzed under the titles of Factual Meaning, Iconographic Meaning and Expressive Property, Principal Meaning and Content. The figures in the paintings examined under the title usal Factual Meaning, were examined in terms of their characteristics such as their environment and clothing. A pure image interpretation, free of identities and the iconography described by the painting, was made under this title. Under the title of Iconographic Meaning and Expressive Feature, the source information on which the painting is based is explained. The suitability of the painting to iconography and the expressive features of the figures are also explained in this section. In the Main Meaning and Content section, the appropriateness of the examined picture with the period features was evaluated. In the Comparison and Evaluation section, pictures of the same title made on different dates were selected and common and different aspects were determined. In this section, Panofsky Scale was used.