Avrupa tasvir sanatında dini ikonografide Peter Paul Rubens
Religious iconography of Peter Paul Rubens in European depiction art
- Tez No: 694140
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Peter Paul Rubens, sanatsal uygulamaları ile Barok Dönem'in en önemli isimlerinden biri haline gelmiştir. Başlangıçta İtalyan sanatının mirasına bağlı kalan Rubens, içinde bulunduğu Barok Dönem'den ve dönemin usta sanatçılarından etkilenerek bir sentez haline getirdiği kendine has üslubuyla eserlerini oluşturmuştur. Rubens; kendisinden sonraki sanatçılara, özgün sanat anlayışı ve ortaya koyduğu başarılı çalışmaları ile yol göstermiştir. 1577-1640 yılları arasında yaşamış olan sanatçının dini, mitolojik ve profan konularda yapmış olduğu -büyük kısmı abidevi boyutlarda- çok sayıda eseri bulunmaktadır. Eserlerinde insana özgü değerleri vurgulamayı tercih eden Rubens, insanın merhametini, metanetini, kendini feda etme olgusunu; klasik edebiyat, Antik Dönem tarihi ve mitolojiden aldığı kahramanlık örnekleri ile bağdaştırmıştır. Sanatçı bu anlayışla sıradan bir olayı dahi mitoloji ve alegori ile derinlemesine işleyerek, insan figürlerini mitolojik birer kahraman gibi yaratma yetisine sahiptir. Eserlerinin müthiş bir dehanın ürünü olduğunu söylemek mümkündür. Çalışmamızda dini ikonografi ile bağlantılı eserler incelenmiş, bu anlamda sanatçının dini ikonografide yapmış olduğu 68 eser tespit edilmiştir. Rubens tarafından yapılan bu eserlerin öncelikle kendi içinde daha sonra geçmiş dönem sanatçıları ve çağdaşları yahut geç dönem sanatçıları tarafından oluşturulan eserler ile karşılaştırması yapılmıştır. Eserlerin geleneklerine bağlılığı, sanatçının ikonografiye olan sadakati ve eserlerine yansıyan üslubu Erwin Panofsky'nin“İkonografik ve İkonolojik Sanat Eleştirisi”yöntemine göre incelenmiş ve irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Peter Paul Rubens has become one of the most important names of the Baroque Period with his artistic practices. At the beginning, Rubens adhered to the heritage of Italian art and created his works with his unique style, which he synthesized by being influenced by the Baroque Period and the master artists of the period. Rubens; He guided the artists after him with his original sense of art and successful works. The artist, who lived between 1577 and 1640, has many works -mostly monumental- on religious, mythological and profane subjects. Preferring to emphasize human values in his works, Rubens emphasized human compassion, perseverance and sacrifice; He associated it with examples of heroism taken from classical literature, ancient history and mythology. With this understanding, the artist has the ability to create human figures like mythological heroes by deeply processing even an ordinary event with mythology and allegory. It is possible to say that his works are the product of great genius. In our study, works related to religious iconography were examined, and in this sense, 68 works of the artist in religious iconography were identified. These works made by Rubens were firstly compared within themselves and then with the works made by artists of the past and their contemporaries or by late artists. The adherence of the works to the traditions, the artist's commitment to iconography and the style reflected in his works were examined according to Erwin Panofsky's method of“Iconographic and Iconological Art Critique”.