İmam Mâtüridî'nin âhiret anlayışı
Hereafter comprehension of Imam Mâtüridî
  1. Tez No: 602295
  2. Yazar: HACER HAFSA AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya hayatının son bulup sonrasında başlayacak ikinci bir hayatın adı âhiret hayatıdır. Âhiret hayatı asıl hayat olduğu gibi mahiyeti de çok tartışmalı konulardan bir tanesidir. İnsan âhiret hayatının mahiyetini anladığında hayatı değerlendirmekte ve hayırlı sonuçlara dönüştürmektedir. Bunu zihninde kuramayan insan, dünya hayatında sıkıntılar çekecektir. Akli ve nakli delili bir arada tutan İmam Mâtüridî, âhiret hayatına akli ve nakli delillerle yaklaşmış, insanların eğitilmesine ve onun psikolojisine önem vermiştir. İmam Mâtüridî âhiret hayatının varlığını Kur'an'dan çıkardığı fıtrat, ilahi adalet, hikmet ve kudret açısından ispat etmekte, âhiretin varlığını sadece nakli değil, akli olarak da değerlendirmektedir. Bu durum da İmam Mâtüridî'nin farkını ortaya koymaktadır.“İmam Mâtüridî'nin Âhiret Anlayışı”isimli bu çalışmamızda kelam ilminin kaçınılmaz konularından biri olan âhiret meselesi, İmam Mâtüridî'nin düşünceleri üzerinde ele alınmıştır. Aynı zamanda Mâtüridî'nin Âhiret anlayışına karşı farklı yaklaşımlara da yer verilmiştir. Sonuç olarak tez bölümlerindeki ana fikirler özetlenmiş, araştırma sonucunda ulaşılan neticeler ve kanaatler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The name of a second life that will end after the life of the world is life hereafter. The life of the Hereafter is one of the most controversial issues as well as its nature. When one understands the nature of the Hereafter, he evaluates it and turns it into good results. A person who cannot establish this in his mind will suffer troubles in world life. Keeping the mental and transplant evidence together, Imam Mâturidî approached the life of the Hereafter with mental and transplant evidences and gave importance to the education of people and his psychology. Imam Mâturidî proves the existence of the Hereafter in terms of divine justice, wisdom and might, and evaluates the existence of the Hereafter not only as a transport but also as a mind. This situation reveals the difference of Imam Mâturidî. In this study titled ışı Imam Mâtüridî's Understanding of the Hereafter esi, the issue of the hereafter, which is one of the inevitable subjects of theology of theology, is discussed on the thoughts of Imam Mâturidî. At the same time, different approaches to Imam Mâturidî's understanding of the Hereafter were also included. As a result, the main ideas in the thesis chapters are summarized and the conclusions and conclusions reached are presented.