Deniz ticaretinden kaynaklanan deniz kirliliği: Mersin Limanı örneği
Marine pollution caused by maritime trade: The case of Mersin port
- Tez No: 602299
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Kamu Yönetimi, Marine, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yirminci yüzyılın son yarısında, özellikle tanker taşımacılığında yaşanan artışla birlikte ortaya çıkan, dünya denizlerinin kirlenmesi konusundaki kaygılar ve meydana gelen kazaların yol açtığı zararlar, devletleri ve ilgili uluslararası kuruluşları tedbir alma yönünde ciddi gayretlere yöneltmiştir. Deniz kirliliğinin tüm diğer çevre sorunları gibi sınır tanımayan özelliği, milletlerarası uzlaşma ve işbirliğini gerektirmiştir.24 Haziran 1990 tarihli Gemilerden Kaynaklanan Kirliliğin Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (MARPOL 73/78)'nin iki amacı bulunmaktadır. Bunlar: Denizlerin petrol, zehirli sıvılar, ambalajlı zararlı maddeler, pis sular ve çöpler ile kasıtlı kirletilmesini önlemek ve gemilerin neden olduğu kazalardan kaynaklanan kirliliği önlemektir. Bu iki ana amaç doğrultusunda sözleşmeye taraf olan ülkelerin denizlerin gemilerden kirletilmesinin önlenmesi için her türlü teknik ve işletme önlemlerini almaları, liman ve kıyı tesisleri ile ekiplerini hazırlamaları, uluslararası kabul görecek düzeyde teşkilat ve mevzuat eksikliklerini tamamlamaları gerekmektedir. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'ne üye olan her ülke gibi Türkiye de MARPOL'ün kurallarını yerine getirmek zorundadır. Bu kurallardan birisi de üye ülke limanları ve terminallerinde gemi atık alım tesislerinin kurulması ve işletilmesi zorunluluğudur. Olumsuz çevre sorunları tespit edilmeli. Bazı çevre politikaları temel bir zorunluluk haline gelmeli. Şehir planlamasına katkıda bulunabilecek araştırmalar yapılmalıdır. Bu çalışmamızda bu problemlere ışık tutmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada saha çalışmasından ve literatür kaynaklarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last phase of the twentieth century, worries about the pollution of the world seas and the damages caused by the accidents that have arisen especially with the increase in tanker transportation have led the governments and related international organizations to take serious efforts to take precautions. Like all other environmental problems, the uninhibited nature of marine pollution required international reconciliation and cooperation. 24 June 1990 date the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL 73/78) has two purposes. These are: To prevent the deliberate pollution of the seas by oil, toxic liquids, packaged harmful substances, wastewater and litter and to prevent pollution caused by ship accidents. In line with these two main objectives, the countries that are parties to the convention are required to take all kinds of technical and operational measures, prepare port and coastal facilities and crews and complete the deficiencies of internationally acceptable level of organization and legislation in order to prevent the pollution of the seas from the ships. International Maritime Organization (IMO) member, such as what each country has to fulfill the rules of the MARPOL in Turkey. One of these rules is the establishment and operation of ship waste reception facilities in the ports and terminals of the Member States.Both positive and negative environmental problems should be identified. Some environmental policies should become a fundamental necessity. Research that can contribute to city planning should be carried out. In this study, we tried to shed light on these problems. In this research, field study and literature sources were used.