Kitab-ı Köroğlu (vr.163b-187a) (İnceleme-metin-dizin)
Kitab-i Köroğlu (vr.163b-187a) (iİnceleme-metin-dizin)
- Tez No: 602309
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışma, giriş dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; destan, Türk edebiyatında destan, Köroğlu Destanı ve varyantları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra incelenen varakların özeti yapılmıştır. İnceleme bölümünde; metindeki ses ve şekil özellikleri örneklerle ele alınarak incelenmiştir. Metin bölümünde ise transkripsiyon alfabesi kullanılarak eser Latin harflere aktarılmıştır. Son olarak dizin bölümünde; metnin dizini ve sözlüğü oluşturulmuştur. Kitâb-ı Köroğlu, karışık dilli eserleri daha iyi anlamak bakımından önem taşımakla beraber, son dönem Çağatay edebiyatı eserlerini incelemek açısından da aydınlatıcı bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts Academy excluding introduction where some general information about epics, epics in Turkish Literature, Epic of Koroghlu and some other examples for epic were given. After that, the assessed pages were summarized. In the review section, the sound and shape features of the text were examined with some examples. In the text section, the transcription alphabet was translated into Latin letters. Finally, index and glossary of the text were organized in the directory section. Kitâb-ı Koroghlu is important for better understanding of mixed dialect works. Also, it is an enlightening resource in terms of studying last period Chagatai literature.