6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun ve 6098 sayılı Türk borçlar kanunu kapsamında taksitle satış sözleşmesi
Instalment sale contracts within the frame of law nr. 6502 on consumer protection and Turkish code of obligations nr. 6098
- Tez No: 602323
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmamızın amacı, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde, taksitle satış sözleşmelerinin incelenmesini oluşturmaktadır. Bu kapsamda, anılan Kanunlara göre, tüketici ve gerçek kişi veya tüzel kişi tüketiciler değerlendirilmiştir. Ayrıca iki Kanun arasındaki farklılıklar ortaya konulmuş, yeri geldikçe 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'daki düzenlemeler de irdelenmiştir. Bu çalışmamızın öğretiye katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This article will examine instalment sale contracts within the frame of Law Nr. 6502 on Consumer Protection and Turkish Code of Obligations Nr. 6098. In this context, the consumer, and the natural or the legal-person-consumers are assessed according to the laws mentioned above. In addition, differences between these two laws are revealed besides that provisions in theLaw Nr. 6502 on Consumer Protection scrutinised when the occasion arises. It is aimed to contribute to the literature with this article.