International security politics: The contribution of intelligence organizations in Turkey's security policies
Uluslararası güvenlik politikaları: İstihbarat örgütlerinin Türkiye'nin güvenlik politikalarına katkıları
- Tez No: 602324
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İstihbarat devletlerin çok uzun süreden beridir kullandığı ve güvenliğini doğrudan ya da dolaylı olarak sağlamak için araç haline getirdiği bir metoddur. Tarihte istihbarat bilgileri bir çok şekilde ve kişi tarafından toplanmış olsa da zamanla istihbarat profesyonelleşmiş ve bu alanda uzman kişilerin elinde devletin güvenlik stratejilerini belirleyen bir element olmuştur. Devletlerin varlıklarını devam ettirebilmelerinin bir çok parametresi mevcuttur. Bu parametrelerden birisi belki de en önemlisi güvenliktir. Güvenlik bir çok şekilde sağlanabilmektedir. Askeri yatırımlar ve silahlanma, ekonomik olarak güçlenme, kurulan ittifaklar, mevcut güç dengesine yer almak gibi devletin güvenliğini sağlayabileceği bir çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden birisi de istihbarat sağlanmasıdır. İstihbarat hem devletin politikasında hem gelecekte geliştireceği planlarda hem de anlık uygulayacakları önleyici güvenlik tedbirlerinde öenmli bir yere sahiptir. Bu tezde istihbarat faaliyetlerinin devlet güvenliğine etkileri ve devletin politikalarında şekillendirici rol alıp almadığı sorusuna cevap aranacaktır. Bununla birlikte, hangi istihbarat çeşitlerinin devletin güvenlik politikalarında nasıl etkili olduğu sorusu da cevaplanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Intelligence is a method that states have been using for a long time as a direct or indirect instrument to ensure their security. Although intelligence data have been collected in the historical process by different people in many different ways, the area of intelligence has been professionalized over time and has turned into an element that experts determine the state's security strategies. There are many parameters for state survival. One of these parameters, probably the most important, is security. Security can be ensured in numerous different ways. There are many methods for states to ensure their security such as military investments and armament, economic empowerment, alliances, and taking place in the current balance of power in the international area. Among these methods, as well, is intelligence services. Intelligence has an important place in state policies, future plans as well as instant security measures. This dissertation is designed to investigate the effects of intelligence activities on state security and whether they have a role in shaping state policies. In addition, the question of which intelligence types are effective in state security policies will be tackled.