Markanın ürün veya hizmetin tasviri amacıyla kullanımı
Use of trademark for the description of the product or service
- Tez No: 602325
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Markanın sahibine sağladığı münhasır haklara sınırlama getirilerek, tescilli markanın dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içinde üçüncü kişi tarafından başka bir mal veya hizmetin tasviri amacıyla kullanılması halinde marka sahibi tarafından engellenemeyeceği düzenlenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde markanın kullanımı ile markanın fonksiyonları incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise markanın tasviri kullanımı kavramı, tasviri kullanım sayılabilecek haller ile tasviri kullanımın şartları incelenmiştir. Tasvir amacıyla kullanımın, hukuka uygun kullanım olarak değerlendirilebilmesi için dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu da tüketicinin bilgilendirilmesi amacıyla kullanımı gerektirir. Tescilli marka ile arasında ticari bağlantı olduğu izleniminin verilmesi, markanın tanınmışlığından ve ayırt ediciliğinden yararlanmak amacıyla kullanılması halinde ise marka sahibi tarafından engellenebileceğinin kabulü gerekmektedir. Çalışmamızda markanın sahibine sağladığı münhasır haklara sınırlama olarak getirilen istisna, doktrin, Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By restricting the exclusive rights granted to the owner of the trademark, in the ordinary course of commercial life, it is regulated that the situation of registered trademark being used by a third party for the purpose of depicting another good or service cannot be prevented by trademark owner. In the first section of our study, the use of trademark and the functions of trademark are examined. In the second part of our study, the concept of description use of trademark, the situations that can be considered description use and the conditions of description use are examined. Usage for the depiction purposes must be made honestly and happen in the ordinary course of comercial life in order to be considered lawful usage. This requires its usage to inform the consumer. In the cases of usage of the brand to benefit from its recognition and distinctiveness and giving the impression as if there is a commercial connection with the registered trademark, it must be accepted that it can be prevented by the trademark owner. In our study, restrictions to exclusive rights granted to trademark owner are considered within the framework of exception, doctrine, desicions of Court of Cassation and the Court of Justice of the European Union.