Morbid obezite nedeniyle sleeve gastrektomi planlanan hastalarda ameliyat öncesi uygulanan ağrı katastrofizasyon ölçeği sonuçları ile ameliyat sonrası ağrı ve kilo verme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between preoperative surgical catastrofization scale results and surgical weight loss in patients planned for sleeve gastrectomy due to morbid obesity
- Tez No: 602366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ ÖZSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sleeve gastrektomi morbid obezite tedavisinde, bariyatrik cerrahi prosedürler arasında en sık uygulanan ameliyattır. Hastaların mental durumunun ve psikolojik faktörlerin cerrahi sonrası kilo kaybını etkilediği bilinmektedir. Psikolojik faktörlerin etkisini araştıran çalışmalar anksiyete ve depresyon üzerinde odaklanmış ve bu faktörlerin postoperatif kilo kaybı ile ilişkili olduğunu göstermişlerdir. Son 10 yıldır yapılan çalışmalar ağrı katastrofizasyonunun anksiyete ve depresyon ile ilişkili bir bileşen olduğunu göstermiştir. Bu ilişkiden yola çıkarak, ağrı katastrofizasyon düzeyinin, postoperatif sonuçları öngörebileceği hipotezini oluşturduk. Bu doğrultuda hastanemizde sleeve gastrektomi operasyonu yapılacak hastalarda preoperatif ağrı katastrofizasyon düzeyi ile postoperatif kilo kaybı arasındaki ilişkiyi araştırdık. Araştırmamıza sleeve gastrektomi operasyonu yapılacak olan 80 hasta alındı. Operasyon öncesinde hastalardan Ağrı Katastrofizasyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği formlarını doldurulması istendi. Ameliyat sonrasında ise erken dönemde hastaların ağrıları Ağrı Derecelendirme Ölçeğine göre ölçüldü ve 6. ayda hastaların kaybettiği fazla kilo not edildi. Ağrı Katastrofizasyon Ölçeği skoru ile postoperatif ağrı ilişkisi araştırıldı. Ağrı Kastastrofizasyon Ölçeği, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçekleri ile fazla kilo kaybı arasındaki ilişki araştırıldı. Preoperatif dönemde ölçülen Ağrı Kastastrofizasyon Skalası ile postoperatif 6. aydaki fazla kilo kaybı arasında negatif ilişki vardı. Katastrofizasyon düzeyi düşük olan grubun fazla kilo kaybı ortalaması 77,68±14,97, yüksek olan grubun ortalaması 69,74±19,53 olarak bulundu ve bu değerler istatiksel olarak anlamlıydı (p=0,048). Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçek puanları arttıkça kilo kaybının azalmakta olduğu görüldü (p=0,012),(p=0,005).
Özet (Çeviri)
Sleeve gastrectomy is the most common surgical procedure in the treatment of morbid obesity. It is known that mental status and psychological factors of patients affect postoperative weight loss. Studies investigating the effect of psychological factors have focused on anxiety, depression and have shown that these factors were associated with postoperative weight loss. Studies conducted over the last 10 years have revealed that catastrophization of pain is a component associated with anxiety and depression. Based on this relationship, we hypothesized that pain catastrophization level can predict postoperative outcomes such as pain,analgesic consumption and weight loss in sleeve gastrectomy patients. Eighty patients undergoing sleeve gastrectomy were included in the study. The patients were asked to complete the Pain Catastrophization Scale, Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale forms before the operation. In the early postoperative period, the patients' pain was measured according to the Numeric Rating Scale and the excess weight lost by the patients at 6 months was noted. The relationship between pain catastrophization scale and postoperative pain was investigated. The relationship between the Pain Castastrophization Scale, Beck Depression and Beck Anxiety Scale and excess weight loss was investigated. There was a negative correlation between the Pain Castastrophising Scale score measured in the preoperative period and excess weight loss in the 6 th postoperative month. The mean weight loss of the group with low catastrophization level was 77.68 ± 14.97 and the mean of the group with high catastrophization was found to be 69.74 ± 19.53 and these values were statistically significant (p = 0.048). As Beck Depression and Beck Anxiety Scale scores increased, weight loss decreased (p = 0.012), (p = 0.005).