Türkiye'de lojistik faaliyetler ve soğuk zincir lojistiği üzerine bir kümelenme modeli önerisi
A cluster model proposal on logistic activities and cold chain logistics in Turkey
- Tez No: 602365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Çalışmanın temel amacı, soğuk zincir lojistiği çerçevesince kümelenme faaliyetleri ve işlevlerini inceleyerek Türkiye'de soğuk zincir lojistiği kapsamında gıda ve yaş meyve-sebze ürünleri için bir kümelenme modeli oluşturulmaya dair öneri de bulunmaktır. Araştırma kapsamında söz konusu olan öneri, Türkiye'nin mevcut süreçte soğuk zincir lojistiğindeki durumunu, soğuk zincire konu olan ürünler özelinde, dünyada bu alanda başarılı olan ülkeler ile karşılaştırmaktadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'nin soğuk zincir sektörü göz önünde bulundurulması sureti ile ülkenin aslında nasıl bir kümelenme modeline ve bu kümelenme modelinin içerisindeki unsurların, Türkiye'nin kendi şartlarına göre nasıl olması gerektiğinin belirlenmesi ve bir öneri olarak sunulmasıdır. Çalışmanın bu amacının gerçekleştirilmesi adına, Michael Porter'ın geliştirmiş olduğu kümelenme modelinden yola çıkılmış ve bu model üzerinden, Türkiye'nin mevcut şartları ve potansiyeli değerlendirilerek özgün bir model önerisi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Model içinde Türkiye'nin sahip olduğu kurumsal ve üretimsel yapının şartlar ve kısıtları dikkate alınmış, özellikle de çalışmanın“Soğuk Zincir Lojistik Yönetimi”adını taşıyan ikinci bölümünde yer verilen dünyadaki soğuk zincir lojistiği faaliyetleri ile Türkiye'nin faaliyetlerini bir SWOT analizi ile karşılaştıran değerlendirmeden yararlanılmıştır. Bununla birlikte yine dünya genelinde fark yaratan ve özellikle de ülke ekonomilerine ciddi ölçekli katkılar sağlayan soğuk zincir kümelenme faaliyetleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, clustering processes and shapes are examined on the basis of cold chain logistics. On the other hand, in this study, in cold chain logistics in Turkey, the proposal for a clustering model for the fresh fruit and vegetable products are also made. Proposal involved in the research part of the study, Turkey's status in the cold chain logistics in the present process, the age-specific fruit and vegetable production, which compares with successful countries in the world in this field. The purpose of the study, Turkey's to be taken of the front eye contain the fresh fruit and vegetable production in the hands of countries by the fact that how a cluster model and the elements within the cluster model, Turkey's determination that how it should be according to their own conditions and is presented as a recommendation. For the realization of this objective of the study was assumed that the cluster model which was developed by Michael Porter and through this model, Turkey's current requirements and potential with the means to be considered a unique model proposal is being carried out. for model consideration institutional and productive structure of conditions and constraints owned by Turkey, especially the work named“Cold Chain Logistics Management”for the second section of the global cold chain for Turkey's activities and logistics activities from the assessment that compares with a SWOT analysis It was used. Nevertheless, cold chain clustering activities that make a difference in the world and provide significant scale contributions to the economies of the countries are examined in details.