Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde tarihî konu, mekân ve kişiler
Historical subject, place, and people in the stories of Ömer Seyfetti̇n
  1. Tez No: 602367
  2. Yazar: KHALED MAWAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türk edebiyatı tarihi açısından hikâyeciliğin önde gelen yazarlarından olan Ömer Seyfettin, kullandığı konuşma dilini yazıya dökme maharetini kurguladığı metinlerinde de göstermeyi başarmıştır. Ömer Seyfettin'in hikâyeleri, temel eğitim çağında bulunan hemen hemen tüm öğrencilerin beğeni ile okudukları eserlerin başında gelmektedir. Ömer Seyfettin, hikâyelerinde başta tarihe ışık tutan olaylar olmak üzere efsane, destan ve masallara yer vermiş, aynı zamanda hikâyelerinin kahramanlarını farklı türden tarihî figürlerle ve her kesimden insanlarla işlemiştir. O, eserlerinde çeşitli yörelerin kültürlerini ve Türk toplumunda yaşanan sosyal çarpıklıkları mizahi bir dille ele almıştır. Hikâyelerde özelikle milliliğe, millet ve dil bilincine yapılan vurgu, milli manevî değerlerin Türk toplumuna aktarılması için hikâyelerin araç olarak görüldüğü izlenimi uyandırmaktadır. Bu çalışma ile Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde yer alan tarihî konu, mekân ve kişilerin tespit edilerek ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında birinci bölümde yazarın hayatı, edebî çevresi, eserleri ve eserlerinde işlediği görüşleri ele alınmıştır. İkinci bölümde hikâyelerde yer alan savaşlar, seferler ve çeşitli kutlamalar tarihî konular başlığı altında; yöreler, saraylar, kışlalar mekân başlığı altında; padişahlar, sadrazamlar, askerler ve halktan bireyler kişiler başlığı altında ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında ise yapılan tespitler doğrultusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler :
Özet (Çeviri)
Ömer Seyfettin, one of the leading writers of small storytelling in terms of the history of Turkish literature, has succeeded in showing his skill in translating the spoken language in his texts. Ömer Seyfettin's stories are the most read with appreciation among almost all students in the basic education age. Ömer Seyfettin's stories included different types of heroes and people from all walks of life in the subjects that shed light on history, legends, epics, and tales. He discussed the cultures of various regions and the social distortions experienced by society in a humorous way. In particular, he emphasized national values, nation and language awareness in his stories. The aim of this study is to identify and put forward historical subjects, place sand people in Ömer Seyfettin's stories. In the first part of the research, the life of the author, his literary environment, his works and his views on his works are discussed. In the second part, the wars, expeditions and various celebrations in the stories are handled under the title of historical subjects; the regions, palaces, barracks are handled under the title of place; sultans, grand viziers, soldiers, and public handled under the title of people. In the conclusion part of the study, evaluations were made according to the findings. Key Words : Professor Dr. Selma BAŞ