Laparoskopik sleeve gastrektomi sonrası farklı dozlarda ursodeoksikolik asit kullanımının safra taşı oluşumuna etkisi
The effect of use of ursodeoxycolic acid at different doses after laparoscopic sleeve gastrectomy on the formation of ball stone
  1. Tez No: 659340
  2. Yazar: AHMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU, UZMAN MEHMET MAHİR FERSAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) sonrası safra taşlarının önlenmesinde 6 ay süreyle farklı dozlarda Ursodeoksikolik asit (UDCA) kullanımının 6. ve 12.aylarda safra taşıoluşumu üzerine olan etkilerini değerlendirmek. Metod: Morbid obezite nedeniyle LSG uygulanan 18-65 yaş arası 60 hastaya ait veriler analiz edildi.Prospektif randomize kontrollü klinik çalışması olarak planlandı. 20'şer kişilik 3 grup oluşturuldu: LSG'den sonra UCDA ile profilaktik tedavi almayan Kontrol grubu; LSG'den sonra 6 ay boyunca UCDA 500 mg/gün tedavi alan Grup I ve LSG'den sonra 6 ay boyunca UCDA 1000 mg/gün tedavi alan Grup II. Hastaların demografik özellikleri, diyabet, hipertansiyon, ameliyat öncesi ve sonrası kolesterol ve trigliserit farkları, fazla kilo kaybı yüzdesi (Excess Weight Loss[%EWL]),total kilo kaybı yüzdesi (Total Weight Loss [%TWL]),beden kitle indeksi (BKİ), ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 6.ayda ve 12.ayda kolelitiazis (KL) oluşumuna yönelik batın Ultrasonu (US) verileri toplandı. Bulgular:Olguların demografik verileri kıyaslandığında gruplar arasında yaş, cinsiyet, BKİ ve diyabet varlığı açısından fark yok iken, Grup I'de daha fazla oranda hipertansif hasta mevcuttu. Gruplar %EWL, % TWL, kolesterol ve trigliserid farkları açısından karşılaştırıldığında üç grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Olguların6.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effects of using different doses of Ursodeoxycholic acid (UDCA) for 6 months on the formation of gallstones in the 6th and 12th months in the prevention of gallstones after laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG). Method: Data of 60 patientsagedbetween 18-65 yearswhounderwent LSG duetomorbidobesitywereanalyzed.It was planned as a prospective randomized controlled clinical study. Three groups were created and each contained 20 subjects: Group I, who did not receive prophylactic treatment with UCDA after LSG; Group II treated with UCDA 500 mg / dayfor 6 months after LSG and Group III treated with UCDA 1000 mg / dayfor 6 months after LSG. Patients' demographic characteristics, diabetes, hypertension, pre-and postoperative cholesterol and triglyceride differences,percentage of excess weight loss (% EWL), percentage of total weight loss (Total Weight Loss [% TWL]), Body Mass Index (BKİ) and abdominal ultrasound (US) data at before surgery, 6 months and 12 months after surgery (foroccurrence of cholelithiasis) were collected. Results:When the cases are compared according to demographic data; While there was no difference between the groups in terms of age, gender, body mass index and presence of diabetes; The number of hypertensive patients was higher in the Group I. Three groups; When compared in terms of% EWL,% TWL,cholesterol and triglyceride levels, there was no significant difference between the groups. In the evaluation made in the 6th month; It was found that the rate of gallstones in the ultrasound results of the cases in the Control group was significantly higher than the cases in the Group II. There was no statistically significant difference between the Control group and Group I, and between the Group I and Group II. In the evaluation made in the 12th month; The incidence of gallstones in the cases in the Control Group according to the ultrasound results was found to be significantly higher than the other two groups. There is no statistically significant difference between Group I and Group II. Conclusion:As a result of our study, it was found that the use of 500 mg / day UDCA after LSG decreases the formation of CL at the 1st year and does not significantly reduce the formation of CL at the 6th month. UDCA use of 1000 mg / day after LSG significantly decreased the formation of CL at 6 and 12 months. Therefore, we recommend that patients be given UDCA 1000 mg / day after LSG.