Oral mukozitte konfor algısı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of comfort perception scale in oral mucositis
  1. Tez No: 602371
  2. Yazar: YASEMİN ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Oral Mukozitte Konfor Algısı Ölçeğinin Geliştirilmesi Amaç: Araştırma oral mukozitli hastaların konfor algısını belirlemek için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Erzurum'da bir üniversite hastanesi ve eğitim araştırma hastanesinin ayaktan kemoterapi merkezlerinde ve malign hastaların tedavisinin yapıldığı kliniklerde; Nisan 2017 ile Ekim 2019 tarihleri arasında metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini tedavi sonrası oral mukozit gelişen 380 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında,“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”ve taslak“Oral Mukozitte Konfor Algısı Ölçeği”ve“ Genel Konfor Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; güvenirlik ve geçerlik analizleri kullanılmıştır. Ayrıca, yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, varyans analizi ve ileri analizler kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, ölçeğin yüzey geçerliği sağlanırken kapsam geçerlik indeksi 0.62 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development of Comfort Perception Scale in Oral Mucositis Aim: The study was conducted to develop a valid and reliable measurement tool to determine the perception of comfort of patients with oral mucositis. Materials and Method: The study was carried out methodologically between April 2017 and October 2019 in outpatient chemotherapy centers and clinics where malignant patients were treated in a university hospital and educational research hospital in Erzurum, Turkey. The sample of the study consisted of 380 patients who developed oral mucositis after treatment.“Patient Identification Information Form”, draft“Comfort Perception Scale in Oral Mucositis”and“General Comfort Scale”were used to collect the data of the study. In the evaluation of the data, validity and reliability analyzes were used. In addition, percentage, mean, independent groups t test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, variance analysis and advanced analyzes were used.