Kliniğimizde cerrahi uygulanan myom olgularının preoperatif ve postoperatif değerlendirilmesi: 5 yıllık tersiyer merkez deneyimi
Pre-op and post-op evaluation of myoma cases who underwent surgery in our clinic : 5 years tertiary center experience
- Tez No: 602370
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YALINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, klinik olarak leiomyom tanısı konulmuş ve opere edilen olguların, operasyon şekillerini karşılaştırmak, ameliyatlar sırasında ve sonrasında yapılan kan transfüzyon durumlarını, post operatif yatış sürelerini, preoperatif ve postoperatif hemoglobin ve hematokrit değerlerini değerlendirmek, anestezi tiplerini karşılaştırmak, dren kullanımı ve komplikasyon gelişme durumlarını tespit etmek amacıyla 378 hasta retrospektif olarak incelendi. Materyal Metod: Çalışma kapsamında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum kliniğinde 1 Ocak 2014 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında leiomyom tanısı alan ve ameliyat yapılmış 378 olgu retrospektif olarak ele alınmıştır. Olguların demografik (yaş, gravida, parite, hastanede yatış süresi, leiomyom sayısı, leiomyom büyüklüğü ve dren ) özellikleri, laboratuar (hemoglobin ve hematokrit düzeyleri) tetkikleri ve ameliyat bilgileri hastane arşiv dosyalarından ve arşiv veri tabanından temin edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the operation and anesthesia types, evaluate the postoperative hospitalization times, preoperative and postoperative hemoblobin and hematocrit values, using drain and complications of the patients who were clinically diagnosed and operated with leiomyoma. Material and Methods: This study includes 378 patients who were diagnosed with leiomyoma between January 2014 and December 2018 at Dicle University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department. Demographic characteristics (age, gravida, parity, hospitalization days, leiomyoma number, leiomyoma size and drain), laboratory tests (hemoglobin and hematocrit levels) and surgical informations were obtained from hospital archive files and archive database.