Kemoterapi alan meme kanserli hastalara tele-hemşirelik yolu ile verilen eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin bireylerin konfor düzeyi ve semptom şiddetine etkisi
The effect of education and counseling services provided with tele-nursing on breast cancer patients with chemotherapy area to the level of comfort and symptom severity of individuals
- Tez No: 478999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Şentüre, Ç. (2017). Kemoterapi Alan Meme Kanserli Hastalara Tele-Hemşirelik Yolu İle Verilen Eğitim Ve Danışmanlık Hizmetlerinin Bireylerin Konfor Düzeyi Ve Semptom Şiddetine Etkisi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları AD. Doktora Tezi. Ankara. Bu araştırma kemoterapi alan meme kanseri hastalarına tele-hemşirelik yolu ile verilen eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin bireylerin konfor düzeyi ve semptom şiddetine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Nisan 2016–Mayıs 2017 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran, ilk kez kemoterapi tedavisi alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 96 meme kanserli hasta (48 müdahale, 48 kontrol) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 'Hasta Tanılama Formu', 'Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği', 'Genel Konfor Ölçeği', 'Telefonla Görüşme Formu' ve 'Semptom Takip Formu' ile toplanmıştır. Müdahale grubuna ilk tedaviden 1 hafta sonra başlayacak şekilde 4 kür kemoterapi tedavisi sonlanana kadar her hafta tele-hemşirelik hizmeti verilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Veriler SPSS 15.0 programı ile tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, minimum- maksimum, yüzde) ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler (Mann-Whitney U Testi, Kikare Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans analizi, Pearson Korelasyon Testi) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şentüre, Ç. (2017). The Effect of Education and Counseling Services Provided with Tele-Nursing on Breast Cancer Patients with Chemotherapy Area to the Level of Comfort and Symptom Severity of Individuals. University of Health Science, Institute of Gülhane Health Sciences, Fundamentals of Nursing Department. PhD. Thesis Ankara. This study was aimed to determine the effectiveness of the tele-nursing against chemotherapy symptoms and comfort levels in patients who receiving chemotherapy. It was carried out an experimental research The study sample group was included 96 ambulatory patients (48 experimental, 48 control) who accepted to participate in the study, were receiving chemotherapy for breast cancer fort he first time in a state hospital on May 2016-June 2017. Data of research was collected by using ''Patient Information Form'', ''Edmonton Symptom Assessment Scale'', ''General Comfort Questionnaire'', ''Symptoms Follow-up Form'' and ''Telephone Call Form''. Experimental group was given telenursing service every week until the end of the 4 course chemotherapy treatment, which was started 1 week after the first treatment. Any intervention was not applied to the control group. The data were analyzed with the SPSS 15.0 (Statistical Package for the Social Sciences) using by descriptive (mean, standard deviation, minimum-maximum, percentage) and comparative statistical methods (Mann-Whitney U Test, Chi- Square Test, One Way Analysis of Variance in Repeated Measurements, Pearson Correlation).