Farklı yüzey işlemleri uygulanan zirkonyum oksit seramiğin farklı abutment materyallerine makaslama bağlanma dayanımının incelenmesi
Evaluation of shear bond strength of zirconium oxide ceramic with different surface treatments to different abutment materials
- Tez No: 756987
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ERASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde implant destekli restorasyonlarda artan estetik beklentinin karşılanması amacıyla diş renginde implant dayanaklarına ilgi artmıştır. Bu amaçla titanyumun yanı sıra PEEK, zirkonya gibi materyaller kullanılmaya başlanmıştır. İmplant üstü restorasyonların rehabilitasyonunda zirkonyalar sıklıkla kullanılmaktadır. Son yıllarda, zirkonya ile yapıştırıcı ajanlar arasındaki bağlantı araştırmacıların çok önem verdikleri bir konu olmuştur. Bağlantıyı arttırmak için çok sayıda yöntem geliştirilmiş ve literatürde rapor edilmiştir. Bu in vitro çalışmanın amacı farklı yüzey işlemleri uygulanan zirkonyum oksit seramiklerin farklı abutment materyallerine makaslama bağlanma dayanımının incelenmesidir. Bu çalışmada üç farklı abutment materyalinden (titanyum, zirkonya, PEEK) 30' ar adet 12 mm çap ve 2 mm kalınlıkta örnekler elde edilmiştir. Üst yapı materyali olarak 6 mm çap 2 mm kalınlıkta 90 adet zirkonya örnek üretilmiştir. Üst yapı materyalleri üç gruba ayrılarak bir gruba kumlama bir gruba Er-Yag lazer diğer gruba ise sıcak kimyasal asitleme işlemi uygulanmıştır. Yüzey işlemi uygulanan zirkonya örnekler abutment materyallerine her grupta 10 adet örnek olacak şekilde rezin simanla simante edilmiştir ve toplamda 9 grup oluşturulmuştur. Örneklerin 5000 termal döngü uygulanması sonrası makaslama bağlanma dayanımları değerlendirilmiştir. Veriler Minitab V14 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Materyal ve yüzey işlemlerine göre MPa değerlerinin karşılaştırılmasında iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırılmalar Tukey HSD testi ile incelenmiştir. Analiz sonuçları ortalama ± standart sapma şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, interest in tooth-colored implant abutments has increased in order to meet the increasing aesthetic expectations in implant-supported restorations. For this purpose, materials such as PEEK and zirconia have been used in addition to titanium. Zirconia is frequently used in the rehabilitation of over-implant restorations. In recent years, the connection between zirconia and adhesive agents has been a subject of great importance to researchers. Numerous methods have been developed and reported in the literature to increase connectivity. The aim of this in vitro study is to investigate the shear bond strength of zirconium oxide ceramics with different surface treatments to different abutment materials. In this study, 30 samples of 12 mm diameter and 2 mm thickness were obtained from three different abutment materials (titanium, zirconia, PEEK). As the coping material, 90 zirconia samples of 6 mm diameter and 2 mm thickness were produced. The coping materials were divided into three groups and sandblasting was applied to one group, Er-Yag laser to the other group, and hot chemical etching to the other group. Surface treated zirconia specimens were cemented to the abutment materials with resin cement, with 10 specimens in each group, and a total of 9 groups were formed. Shear bond strengths of the samples were evaluated after 5000 thermal cycles. Data were analyzed with Minitab V14. Conformity to the normal distribution was evaluated using the Shapiro-Wilk test. Two-way analysis of variance was used to compare MPa values according to material and surface treatments. Multiple comparisons were analyzed with the Tukey HSD test. Analysis results were presented as mean ± standard deviation.