Silikon ve irreversible hidrokolloid ölçü maddelerinin 10, 30 ve 60 dakikalık sürelerde çeşitli kimyasal dezenfektanlarla dezenfeksiyonları sonucu meydana gelebilecek boyutsal stabilite değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 60240
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNGUR GÜVENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Günümüzde dişhekimliğifcalışmalannda en önemli konulardan biri hasta, hekim, dental personel ve dental teknisyen arasında ortaya çıkan çapraz enfeksiyondur, özellikle kan ve tükrük yoluyla geçen AIDS, Hepatit B, Herpes Simplex, Tüberküloz gibi enfeksiyöz hastalıklarının görülme sıklığının artması çapraz enfeksiyon kontrolünün daha ciddi olarak ele alınması gerektirmektedir. Bu nedenle, klinik çalışmalar esnasında kullanılan aletlerin, ölçü maddelerinin ve protezlerin etkili sterilizasyon ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Ölçü maddelerinin dezenfeksiyonu, çapraz enfeksiyon engellenmesinde en önemli aşamalardır. Ölçü maddelerinin dezenfeksiyonunda dikkat edilmesi gereken, yüzey kalitesi ve boyutsal stabilitenin etkilenmesidir. Bu nedenle ölçü maddesinin ve kullanılan dezenfektanın özellikleri iyi bilinmelidir. Ölçü maddeleri dental laboratuvara gönderilmeden önce akar su altında iyice çalkalanarak tükrük, kan ve debrisden anndırlmalı daha sonra uygun dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir. Çalışmamızda 3 farklı dezenfektan ve kontrol olarakta suyun 10, 30 ve 60 dakikalık zaman periyodunda silikon ve irreversible hidrokolloid ölçü maddelerinin boyutsal stabilitesi üzerine etkilerini lineer olarak inceledik. Dijital -111-elektronik mikrometre ve ölçüm aletimizle bu değişiklikleri kaydettik. Sonuçta silikon ölçü maddesinde 10, 30 ve 60 dakikalık sürelerde kullandığımız kimyasal dezenfektanların meydana getirdikleri distorsiyon miktarını klinik olarak kabul edilebilir olduğunu saptadık (max. boyutsal değişiklik oranı < %0.5 A.D.A.'ya göre). Irreversible ölçü maddesinde ise 10 ve 30 dakikalık sürelerde görülen distorsiyon miktarı klinik olarak kabul edilebilirken (max. boyutsal değişiklik oranı < %0. 15 W.H.O.'ya göre), 60 dakikalık dezenfeksiyonda görülen distorsiyon miktarının klinik olarak kabul edilemeyeceğini belirledik (max. boyutsal değişiklik oranı > %0. 15 YV.H.O.'ya göre). Kontrol olarak seçilen suyun hem silikon hemde irreversible hidrokolloidlerde 10, 30 ve 60 dakikalık sürelerde boyutsal stabilite üzerine etkili olmadığını saptadık. -IV-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently one of the most important subject in dentistry is cross- contamination between dentist, auxiliary persons and dental technicians. Especially infections such as AIDS, Hepatit B, Herpes Simlex and Tuberculosis are transferred persons by saliva or blood and recently increased in populations. Therefore, control of cross contamination is become more important in dental surgeries. In order to stop cross contamination in dental surgery, dental instruments, impressions and prosthesis should be sufficiently sterilised. For the impressions this can be done only by chemical disinfectants, however quality of the impression surface and dimensional stability may be affected during this procedure. In order to reduce this effect dentist should be aware of the specification of disinfectants and the impression materials. Suggested way of sterilising an impression is; firstly the impression should be washed under the running tap water to remove saliva, blood and debris. Secondly it should be immersed in a chemical disinfectants. In this study two different impression materials (a silicone and an irreversible hydrocolloid) are disinfected using three different disinfectants a period of time 10, 30 and 60 minutes. A digital electronic micrometre is used to record dimensional changes of the impressions. -V-Results of this study showed that immersion of a silicone impression material in disinfectants 10, 30 and 60 minutes are not effective on the dimensional stability (max. dimensional stability < %0.5 A.D.A.). Immersion of an irreversible hydrocolloid impression 10 and 30 minutes in disinfectants also showed no considerable effect on dimensional stability (max. dimensional stability < %0. 15 W.H.O.), however dimensional stability of a hydrocolloid is showed unacceptable change after 60 minutes immersion in disinfectants (max. dimensional stability > %0. 15 W.H.O). Dimensional stability of a silicone and irreversible hydrocolloid impression materials are not effected when they are immersed in water 10, 30 and 60 minutes. -VI-