Çocuk kardiyoloji polikliniğine kardiyak üfürüm nedeni ile gönderilen çocuklarda üfürümün nedenleri ve ebeveynlerdeki endişe düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of the reasons and the levels of anxiety in parents in children with cardiac murmur referred to pediatric cardiology clinic
- Tez No: 602393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İRDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Kardiyak üfürümün ileri değerlendirilmesi, çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuruların önemli nedenlerinden biridir. Bu durum çocukların ebeveynlerinde, kardiyak üfürümün ciddi bir kalp hastalığı ile ilişkilendirilmesi, cerrahi müdahale gerektirebileceği düşüncesi, çocuk için aktivite kısıtlaması gerektirebileceği düşüncesi gibi sebeplerden dolayı anksiyeteye sebep olabilmektedir. Çalışmamızda kardiyak üfürüm saptanması sebebi ile çocuk kardiyoloji polikliniğine yönlendirilen çocuklardaki üfürüm varlığı ve sebepleri ile ebeveynlerindeki anksiyete düzeyi ve bu anksiyete ile ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Kardiyoloji polikliniğine 01.04.2018 - 31.07.2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çocuk Kardiyoloji hekimi dışında bir hekim tarafından kardiyak üfürüm saptanmış olup, çocuk kardiyoloji polikliniğine yönlendirilen 0-18 yaş arası çocuklar ve çalışmaya katılmayı kabul eden ebeveynlerinden biri dahil edildi. Hastaların tanıya yönelik olarak fizik muayene ve ayrıntılı anamnezleri dışında ekokardiyografi tetkiki yapılarak kayıt altına alındı. Ayrıca ebeveynlere yüz yüze görüşme ile Durumluk ve Süreklilik Kaygı Envanteri 1 ve 2 (STAI 1-2) uygulanarak anksiyete düzeyi araştırıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student-t testi, normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Further evaluation of cardiac murmur is one of the most important reason for admission to the pediatric cardiology clinic. This situation may cause anxiety in the parents of children due to the association of cardiac murmur with a serious heart disease, the idea that it may require surgical intervention, and that the child may require activity restriction. The aim of this study is to investigate the presence and causes of murmur in children who were referred to the pediatric cardiology clinic due to cardiac murmur, and the level of anxiety in their parents and the factors associated with this anxiety. Materials and methods: Our study was carried out between 01.04.2018 - 31.07.2018 in Okmeydanı Training and Research Hospital Pediatric Cardiology Clinic. Children who were cardiac murmur was detected by a physician other than a pediatric cardiologist and aged 0-18 years that referred to the pediatric cardiology clinic and one of their parents who agreed to participate were included in the study. Physical examination, detailed anamnesis and the echocardiography of the patients were performed. In addition, anxiety levels were investigated by applying State and Trait Anxiety Inventory 1 and 2 (STAI 1-2) to the parents through face-to-face conversation. Student-t test was used for comparison between variables showing normal distribution and Mann-Whitney U test was used for comparison between variables without normal distibution. Pearson chi-square test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used to compare the qualitative data.