Sosyal güvenlik, vergi ve iş mevzuatları açısından bordrolama süreci
Payrol process in terms of social security, tax and labour legislation
- Tez No: 602415
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bordrolama sürecinin dayandığı mevzuat, esas, ilke ve usullerin belirlenerek uygulayıcılara yol göstermesi, bu tez çalışmasının başlıca amacını oluşturmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır; birinci bölümde ilgili kanunlar açısından bordro ve ücret kavramları, ücret türleri, miktarı, ödenmesi ve güvencesine ilişkin yapılan düzenlemeleri, ikinci bölümde sosyal güvenlik, vergi ve iş kanunları açısından bordrolama sürecini, üçüncü bölümde ise ücretin hesaplanma ve bordrolanma sürecine ilişkin hesaplama ve uygulama örneklerini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
The uniquie aim of this thesis is to determine the Essentials, principles and procedures of payroll process which is regulated by Social Security, Tax and Labor Legislation. This thesis has three parts; in the first part payroll and wage concepts, wage types, wage quantity, payment of wage and assurance of wage will be explained in terms of related law regulations. Second part includes application procedures of payroll in terms of Social Security, Tax and Labor Legislation. The last part includes application and calculation examples of wage and payroll process.