Denizli'de yaşayan göçmenlerin sosyo ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklerinin belirlenmesi ve yaşam memnuniyeti analizi
Determination of socio economic and socio-cultural characteristics of immigrants living in denizli and life satisfaction analysis
  1. Tez No: 602416
  2. Yazar: SAYED ALAWADİN MAQUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Göç hareketi insanoğlunun varoluşundan bu yana devam eden bir coğrafi yer değiştirme eylemidir. Göç olgusu ilk çağlarda sadece yeme ve barınma ihtiyaçlarını giderebilmek için insanların bir yerden başka bir yere hareket etmesiydi, ancak 21. Yüzyılda göç olgusunun sebepleri farklılaşmaktadır. Son yıllarda daha çok Ortadoğu ve Asya ülkelerinde çıkan ekonomik istikrarsızlıklar, siyasi çatışmalar, iç savaşlar vb. olaylar, insanların ülke sınırlarını aşarak kendi ve ailelerine daha iyi bir hayat sunabilmek için refah düzeyi yüksek olan kendilerini daha rahat hissedebilen Asya ve Avrupa ülkelerine gitmelerine mecbur etmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin Denizli ilinde yaşamakta olan Afgan, İranlı ve Suriyeli göçmenler olmak üzere üç farklı göçmen grubunun sosyo ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklerini belirlemek ve yaşam memnuniyetlerinin analiz etmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Örneklem 150 anketi kapsamaktadır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre gelen göçmenlerin Türkiye'ye geliş nedenlerini en fazla savaş faktörü oluşturmaktadır. Gelen göçmenlerin çoğu lise mezunudur. Göçmenlerin uyum sağlamada, hizmetlerden memnuniyet ve yaşam memnuniyetlerinden en fazla memnun olan erkek göçmenlerdir. Okuma yazması olmayan göçmenler daha iyi uyum sağlayabilmişlerdir. Göçmenlerin çoğu inşaat sektöründe çalışmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The movement of migration is an act of geographical displacement that has continued since the existence of human beings. The phenomenon of migration was that people moved from one place to another only in order to meet their food and shelter needs in the early ages, but the reasons for migration in the 21st century are different. In recent years, economic instabilities, political conflicts, civil wars, etc., which are mostly in the Middle East and Asian countries, forced people to go beyond from Asian borders to Asian and European countries. These countries provide both higher welfare level and better life for themselves and their families. In this study, Turkey's immigrants' who live in Denizli, covering three different immigrant groups (Iranian, Afghan and Syrian), socio economic and socio- cultural characteristics and life satisfaction level have been investigated through employing survey method. Sample covers 150 survey. The data was obtained from surveys and were analyzed through IBM SPSS Statistics 22 program. It is found that the most important cause of immigrants coming to Turkey is the war-factor. Most of the immigrants are high school graduates. Compared to female, male migrants are most satisfied with their adaptation, satisfaction with services and life satisfaction. The illiterate migrants were able to adapt better as well. It isseen that most immigrants work in the construction sector.