Iris Murdoch'ın felsefi eserlerinde iyilik kavramı
The notion of good in Iris Murdoch's philosophical works
- Tez No: 602419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yirminci yüzyıldaki önemli düşünürlerden olan Iris Murdoch'un ahlak felsefesi ve bu felsefenin temelindeki iyi kavramı varoluşçulukla ilişkisi içerisinde incelenmiştir. İlk olarak Iris Murdoch'un yaşamı ve yaşamındaki önemli dönüm noktalarının felsefesine yansılamaları irdelenmiştir. Sonraki bölümde ise ana hatlarıyla varoluşçuluğun nasıl bir felsefe olduğu, ahlak felsefesi alanındaki çıkarımları, Iris Murdoch'un ahlak felsefesi ve varoluşçuluğa sunduğu katkılar ve itirazlar tartışılmaya çalışılmıştır. Daha sonraki bölümün konusunu ise felsefe tarihinde iyi kavramının nasıl anlaşıldığı, farklı dönemlere ait düşünürlerin iyi kavramı hakkındaki görüşleri ve son olarak Iris Murdoch'un iyi kavramının incelenmesi oluşturur.
Özet (Çeviri)
One of the most important thinkers of the twentieth century, Iris Murdoch, her moral philosophy and the notion of good, which is one of the key concepts of Murdoch, are examined in relation to existentialism in this study. In the first part of the study, Irıs Murdoch's life and reflections on the philosophy of the important turning points in her life are investigated briefly. In the second part, the basic principles of existentialism, its implications in the field of moral philosophy, the contributions of Iris Murdoch and her objections to existentialism are discussed concisely. In the third part, how the notion of good is understood in the history of philosophy, the views of philosophers about the notion of good, and finally, Murdoch's notion of good are investigated in this study.