Hizmet sektöründe döngüsel yerleşim probleminin bir sezgisel yöntem ile optimizasyonu
Optimisation of loop layout problem by heuristics method in service industries
  1. Tez No: 602418
  2. Yazar: ÖZÜM ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK KÜÇÜKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Döngüsel yerleşim problemi; makinelerin belirli bir rota ile döngüsel dizilimini sağlayarak proses ve parametrelere en uygun sıralamayı bulmayı hedeflemektedir. Genellikle proseslerin başlangıç maliyetini hesaplamada önem taşımaktadır. Proses içerisinde sistemi oluşturan bileşenlere burada geçen yükleme ve bekleme zamanları için alternatif bir akış sunarak, bu zamanları minimize etmek de mümkündür. Kısaca; sistemin başlangıcındaki ilk yatırım maliyeti ile birlikte sürecin devamını oluşturan boşa geçen zamanların optimizasyonu, proses esnekliği ve verimliliği arttırarak maliyetlerin düşürülmesi gibi sistemin her aşamasında üzerinde çalışılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında, döngüsel yerleşim problemine sezgisel bir metot önerilmiştir. Bir spor salonundaki makinelerin belirli bir programa göre kullanıldığı ve makinelerin bu programlar doğrultusunda en iyi dizilime ihtiyaç duyduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma ile bir spor salonunda bulunan makinelerin sezgisel bir metot kullanılarak en iyi dizilimi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of loop layout is that machines can be arranged in a loop manner with a specific route. The loop layout problem aims to find the most appropriate machine sequencing for the processes and parameters. It is often important in calculating the initial cost of processes. It is also possible to minimize the time passed by providing an alternative flow for loading and waiting times in the system to the components in the process. It is important to work on every stage of the system, such as initial investment cost at the beginning of the system, optimisation of wasted time that constitutes the continuation of the process, increasing process flexibility and efficiency to reduce costs. Within the scope of this study, a heuristic method was proposed to solve the loop layout problem. It has been observed that machines in a gym are used according to a specific program, and that distance and rankings between these machines require the best sequencing in line with these programs. This study found the best arrangement of machines in a gym using a heuristic method.