Sanatçı buluşmalarının okuma alışkanlığına katkıları konusundaki öğrenci görüşleri
Student views on contributions of artist meetings to reading habit
- Tez No: 602425
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çocuk ve gençlerin okumaya yönelmelerinde ve zamanla okuma kültürü kazanmalarında aileye, öğretmene ve okula önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu bağlamda özellikle eğitim-öğretim ortamlarında çocukları okuma eylemine yönlendirecek çeşitli etkinliklerin yapılması önemli ve gereklidir. Çocukları okuma eylemine yönlendiren önemli etkenlerden birinin de özellikle eğitim-öğretim ortamlarında çocukları sanatçılarla buluşturmak olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın temel amacı, okullardaki sanatçı-öğrenci buluşmalarının çocukları okuma eylemine yönlendirme konusunda katkılarının olup olmadığını, bu deneyimlerin çocuklar açısından ne anlama geldiğini öğrenci görüşlerinden hareketle ortaya çıkarmaktır. Bu araştırma, nitel bir araştırma olup tek desenli durum çalışması kullanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcılarını, Ankara ilindeki MEB'e bağlı özel bir okulda 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri (n= 52) oluşturmaktadır. Çalışmanın temel veri kaynağı, görüşme sorularının yer aldığı formdaki sorulara verilen öğrenci yanıtlarıdır. Veri toplama yöntemi olarak“odak grup görüşmesi”tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler“içerik çözümlemesi”tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda sanatçı-öğrenci buluşmalarının çocukları okuma eylemine yönlendirme konusunda olumlu katkılarının olduğu, bu etkinliklerin onları yazma süreçleri konusunda güdülediği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın sonuçları ışığında öğrencilerin okuma eylemine yönelmeleri ve zamanla okuma kültürü kazanmaları için sanatçılarla daha sık buluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Family, teacher and school have important responsibilities on their shoulders about directing children and young generation to reading activity and acquire a reading culture over the time. In this context, it is important and necessary to carry out various activities in directing children to reading especially in educational habitats. It can be said that one of the important factors that directing children to reading activity is to bring them together with artists specially in their educational habitats. The main purpose of this study is to find out whether the artist-student gatherings in schools contribute to directing children to reading activity or not, and what these experiences meant for the children from the students' point of views. This research is a qualitative research and it was conducted in a basic interpretative design. Participants of this study were fifth graders of private school affiliated to the ministry of education in Ankara in 2018-2019 academic year. The main data source of this study is students' responses to the questions in the form of interview.“ Group of focus”technique is used as data collection method. The collected data is analyzed by“analysis of content”technique. As a result of the research, it has been revealed that artist-student gatherings have positive contributions in directing children to reading and these activities motivate children about the process of writing skills. Under the lights of the results of this study, it is suggested that students should be brought with artists more often in order to engage them in reading activity and acquire a reading culture over the time.