Ömer Nesefi tefsirinde Nahl suresi tahkiki ve değerlendirmesi
Terms of Omar Nasafi‟s commentary analyze and evaluation the surah Nahl
  1. Tez No: 602451
  2. Yazar: ÖMER ATABEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFULLAH EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
et-Teysîr fi‟t-Tefsîr, Ömer Nesefi‟nin eserlerinden biridir. El yazması birçok nüshası olmasına rağmen henüz matbu değildir. Biz de bu tefsirden Nahl Suresi‟nin tahkiki ve değerlendirmesini çalıştık. Müellifin, Nahl Suresi tefsirinde rivayet ve dirayet tefsir yöntemlerinden her ikisini de kullandığı görülür. Geniş kaynak kullanımı, Kur‟an ilimlerine olan hakimiyeti Nahl Suresi tefsirinde hemen ilk göze çarpan özelliğidir. Çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşur. Giriş kısmında müellifin sure ve ayetlerde başvurduğu yöntemi, konusu,kaynak ve amacı hususunda bilgi verildi. Ayrıca et-Teysîr fi‟t-Tefsîr‟inin özellikleri,sayfa ve satır sayıları hakkında bilgi aktarıldı. Birinci bölümde tefsirin dirayet, rivayet ve Ulumu‟l-Kur‟an açısından yöntemi hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde et-Teysîr‟in el yazmasının iki farklı nüshası karşılaştırıldık. Bunlardan ilki, Manisa Ġl Halk Kütüphanesi, 67 numarada kayıtlıdır. Sekiz ciltten oluşan bu el yazması eser, esas kabul edilerek bu nüshaya elif simgesi verildi. Karıştırılanlar ikinci nüshaya ise ب(Ba / الباء)simgesi verildi. Her iki nüshanın metinlerindeki, artı ve eksileri yazılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
“Et-Teysîr fi‟t-Tefsîr”is one of the studies of Omer Nesefi.There areexamples of manuscripts of this work. However, it has not been published.Wehave studied the analysis andevaluation of Nahl from this study.It is seen thatthe author used both narration and acumen tafsir methods in the commentaryof Surah Nahl.In his study, extensive use of resources is the first feature ofQur'anic sciences that is immediately apparent inthe interpretation of Suratan-Nahl.Our study consists of an introduction and two parts. In theintroduction part, information was given about the method, subject, source andpurpose that the author applied in surah and verses.In addition, informationabout the properties of this book, pages and line numbers were given.In thefirst chapter, information is given about the method of exegesis in terms ofacumen, narration and Ulumu‟l-Qur'an. In the second part, two different copiesof the manuscript of et-Teysir were compared.The first of these is registered inManisa Provincial Public Library, number 67. This manuscript, consisting ofeight volumes, was accepted as the basis and was given the symbolا(elif).Thesecond copy was given the symbolب(ba). The pros and cons of both copies weretried to be written.