Cultural differences, working abroad and cultural and global perception of middle managers
Kültürel farklılıklar, yurtdışında çalışma ve orta düzey yöneticilerin kültürel ve küresel algısı
  1. Tez No: 602452
  2. Yazar: BİLAL HIZIR BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma yurtdışında çalışanların gittikleri ülkelerdeki algılarını ve kültürel farklılıkları ifade etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu araştırma anket toplama yöntemi ile İstanbul ilinde bilgi teknolojileri sektöründe çalışan rastgele 276 kişiye uygulanmıştır. Literatürde kültür, yurtdışında çalışma, kültürler arası farklılıklar gibi konularda yer alan bilgiler derlenerek çalışma oluşturulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde kültür ve kültürel farklılıklar kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde yurtdışında çalışma kavramı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde araşturmanın amacı, veri toplama aracı ve verilerin analizi işlenmiştir. Dördüncü ve son bölümde“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”kullanılarak araştırmanın amacına yönelik hipotezler oluşturulmuş, demografik özellikleri incelenmiş, ve anket sonuçlarına göre elde edilen verilere SPSS istatistik programı yardımı ile faktör analizi, güvenilirlik analizi, bağımsız örneklemler için T Testi, bağımsız örneklemler için tek faktörlü varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in order to express the perceptions and cultural differences of the employees working abroad. This research has been applied to 276 randomly employed people working in information technologies sector in Istanbul by questionnaire collection method. In the literature, information on subjects such as culture, working abroad, and cross-cultural differences were compiled. In the first part of the study, the concepts of culture and cultural differences were examined. In the second part, the concept of working abroad is evaluated. In the third part, the aim of the research, data collection tool and data analysis are discussed. In the fourth and last part, hypotheses were formed for the purpose of the study by using“Intercultural Sensitivity Scale”, demographic characteristics were examined, and factor analysis, validity and reliability analysis, independent sample T-test and, one-factor ANOVA for independent samples (One-Way ANOVA) were used for the data obtained from the questionnaire with the help of SPSS statistical program.