Adana merkez ilçelerindeki cemevlerinde Zakirlik geleneği
Zakirizm tradition at cemevis in the centre of Adana
  1. Tez No: 602469
  2. Yazar: FULYA KIZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL BAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alevilik inancında bir alışkanlık şeklinde günümüze ulaşan icracılık ve ibadetin zikir kısmında rol alan zâkir, en az inanç önderi kadar önemli ve esaslı bir geleneğin de sahibidir. Zâkir; bir inanca haiz olan tüm önemli unsurları, o inancın ibadet mekânı ve idrak zikrini gerçekleştiren kişidir. Zakirlerin özellikle ritüel içinden ritüel dışına çıkan görünürlükleri ve müzik icrası pratikleri, aynı zamanda Alevi kimliğinin dışa vurumunda müziğin rolünü de ortaya koymaktadır. Adana merkez ilçelerinde kültürel aracı olan zakirlik geleneğinin, müzik uygulamaları ve alevi inancı açısından incelenen bu çalışmada, zakirlik özelinde, Alevilik ve Alevi kimliğinin son yıllarda değişim ve dönüşümünün ortaya konulması ve cem uygulamalarının komünitas kuramına göre anlatılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda yapılan araştırma nitel araştırma yöntem ve teknikklerine dayalı yürütülen bir alan çalışmasıdır. Görüşme, gözlem ve katılarak gözlem yoluyla elde edilen veriler içerik analizine dayalı olarak çözümlenmiş ve litarürle ilişkilendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Alevism; the execution, that has reached until this day as a tradition, and Zâkir, who plays a role in the zikr part of the ceremony, are at least as important as the spiritual leaders, and are deeply rooted in tradition. Zâkir is a person who practices all the important elements of a belief and incorporates elements of zikr in the perception and in the place of the worship. Especially the Zâkir's appearance from inside of the ritual to outside of the ritual and the execution of music manifest both the expression of Alevite identity and the role of the music. The aim of this study, which investigates the zakirism tradition, a cultural mediator in Adana's central districts, in terms of musical practices and the Alevite belief, was to reveal the changes and transformation in Alevism and the Alevite identity in terms of zakirism, and to explain the cem ceremonies in terms of the communitas theory. The research done in this direction is the field work which is carried out based on qualitive research techniques and methods. The data obtained via interview, observation and participative observation is analyzed based upon content analysis and interpreted in association with the literature.