'Amr b. 'Ubeyd ve kelamî görüşleri
Amr Ibn Ubayd and his theological opinions
  1. Tez No: 602470
  2. Yazar: ESRA KURTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK YÜCEDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada ilk dönem Mutezilî alimlerden olan 'Amr b. 'Ubeyd'in hayatı ve kelamî görüşleri kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda tespit ve tahlil edilmektedir. 'Amr b. 'Ubeyd, ilk dönem Mutezilî ekolde önemli bir role sahiptir. Onun görüşleri Mutezilî ekolün zeminini oluşturmaktadır. Dolayısıyla tezimizin amacı 'Amr b. 'Ubeyd'in kelamî görüşlerini bir araya toplamak ve onun Mutezilî kelamın oluşmasındaki rolüne dikkat çekmek olacaktır. Çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde, 'Amr b. 'Ubeyd'in hayatından etraflıca bahsedimiştir. İkinci bölümde, 'Amr b. 'Ubeyd'in ilmî şahsiyetine yer verilmiş ve özellikle Mutezile ekolündeki yerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın ana omurgasını oluşturan 'Amr b. 'Ubeyd'in kelamî görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first period of Mutazili scholars Amr ibn Ubayd's life and theological opinions are determined and analyzed in accordance with the information obtained from the sources. Amr ibn Ubayd had an important role in the first Mutazili school. His views form the basis of the Mutazili school. Therefore, the aim of our thesis is Amr ibn Ubayd to gather theological opinions together and to draw attention to his role in the formation of Mutazili theology. Our study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the first chapter, the life of Amr ibn Ubayd is explained in detail. In the second chapter, the scientific personality of Amr ibn Ubayd is given and especially her place in the Mutazila school is mentioned. In the third chapter, the theological ideas of Amr ibn Ubayd which is the main spine of the study, are examined.