6331 sayılı kanun çerçevesinde işyeri hekiminin sorumlulukları ve yükümlülükleri
The responsibilities and obligations of office physician under the provisions of the law no.6331.
  1. Tez No: 602492
  2. Yazar: MUSTAFA ALTINKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İş sağlığı ve güvenliği hem işveren hem de çalışan açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde işyeri hekimlerinin sorumluluk ve yükümlülükleri incelenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği ile bu konuya gösterilen önem de ülkelerin gelişmişlik düzeyinin bir göstergesidir. Türkiye'de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012'de yürürlüğe girmiş, başta işyeri hekimleri olmak üzere devletin kurum ve bağlı bulunan kuruluşları ile özel sektör ve yatırımcılara yeni görev ve sorumluluklar yüklemiştir. Bu şekilde geçmişte çıkan yasalarla bir bütünlük oluşturma özelliği taşıyan Kanun,“İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG)”hususunda önemli gelişmeler sağlamıştır. İşyeri hekimliği yaklaşımının Türkiye'de kurumsal olarak ortaya çıkması, gelişimi bir hayli zaman almış, çeşitli tartışmalara konu olmuştur. Yapılan yönetmelik değişiklikleri ile işyeri hekimliği yasal bir çerçeve alarak, oluşan karmaşıklık ortadan kaldırılmak istenmiştir. Bu kapsamda işçiler için büyük önem taşıyan 6331 sayılı Kanun iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri açısından işyeri hekimlerine en önemli görev verilmiştir. Aldıkları tıp eğitiminin yanında işyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği konularındaki eğitimle beraber çalışanlar için işyerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında çok önemli görevli haline gelmişlerdir. İSG alanında Türkiye'de hem mevzuat hem de kurum ve uygulama konularında 80 yıldan fazla bir tecrübe vardır. 6331 sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesinden önce yürürlükte olan mevzuat kapsam açısından yetersiz kalmış, kimi yönetmelik maddeleri de yargı tarafından iptal edildiğinden boşluk oluşmuş ve olumsuz gelişmeler yaşanmıştır. Ayrıca Avrupa Birliği'nce belirlenen İSG norm ve standartları ile birlik sağlanması hedefine ulaşmak mümkün olmamıştır. İşyeri hekimliğine önemli görevler veren 6331 sayılı Kanun, işverenler için de işçilerin sağlık ve beden bütünlüğünün korunmasının güvenceye alınması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi önemli yükümlülükler de getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the responsibilities and musts of health specialists in context of The Law of Occupational Health and Safety (OHS) (Act No. 6331). The occupational health and safety is crucial for both employers and employees. It is considered that the occupational health and safety is an indicator to understand the wealth of the countries. The new Law of Occupational Health and Safety (OHS), which was entered into force in 2012, imposes new duties and responsibilities on public administrations and private sectors. Forming completeness with previous laws and regulation regarding OHS, the new law establishes a regulatory framework that has yielded remarkable results. In Turkey, it has taken a long time to develop a concept of occupational health specialists. The profession of occupational health specialist attained a legal status as a job through a series of regulations after long-termed discussions regarding its composition. Consequently, critical duties and responsibilities of OHS services, which have a great importance for labor force, have been entrusted to occupational health specialists. Besides their medical profession, occupational specialists are also trained on occupational health and safety. Therefore, they have critical roles to sustain OHS in working places. Turkey has had legislative, institutional and practical experiences on OHS for more than 80 years. Nevertheless, it failed to meet standards and norms of European Union due to inadequate content of the legislation before the Act #6331 and negative impacts of repeals by judicial bodies. The Law of Occupational Health and Safety does not only gives occupational health specialists significant duties and responsibilities but also intends to improve working conditions of labor force and secure their health and physical integrity by imposing various obligations on employers.