Naif sanatta otodidaktik araştırmalar ve görsel yorumlamalar
Autodidactic studies in naive art and visual interpretations
- Tez No: 602502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Evrene ve olaylara naif bir gözle bakma düşüncesi ve naif sanatın gerçekte toplumla paylaşmak istediği mesaj bu tezin özünü oluşturmaktadır. Türk resim sanatı içinde bir dönemin dönüşüm özelliğini işaret eden, farklı açılımları bünyesinde barındıran, çoğu sanatçının isminin dahi duyulmadığı görsel güzellikleri ortaya çıkararak sundukları yenilikleri, pozitif bir tartışma ortamı içinde güncel sanat dünyası ile paylaşmak hedeflenmiştir. Bu bağlamda, naif sanatın özünde var olan yapmacıksızlık, yalınlık, çocuksu duyarlılık ve saflık kavramları görsel yorumlamalarla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tez kapsamında genel olarak naif sanatın tarihsel süreci içinde kısa ve nesnel bir değerlendirilmesi ve sanatla ilintili destekleyici ve yoruma açık kavramlarla birlikte sanatçıların yaşamları süresince deneyimledikleri, gözlemledikleri ve dışa vurdukları sezgi ve duyguları, toplumla paylaşımları ve iletileri ele alınmaya çalışılmıştır. Dönemsel ve günümüz kaynak taramaları sonucunda çok sayıda yazılı ve görsel malzeme doğallıkla değerlendirilmiştir. YÖK tezleri, genel sanat tarihi kitapları, dergiler, makaleler, sanatçıların kitapları, gazeteler, broşürler, internet, görsel medya kaynakları taranarak eski ve yeni isimli sanatçıların yapıtlarının yeniden gündeme getirilerek günümüz toplumuna vermek istedikleri iletilerin yeniden güncellenerek paylaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of looking at universe and events with a naïve eye constitutes the core of this thesis in which naive art wishes to convey its messages to society. By revealing visual beauties of many artists, it has been aimed to share the innovations presented that mark the transformation feature of the period and afterwards in Turkish Art of Painting and contain different expansions in its body. As a result of periodic source scanning, numerous written and visual material have been evaluated within the scope of the thesis. In this context, the concepts of unaffectedness, simplicity, childish sensitivity and purity that are at the core of naïve art have been evaluated via visual interpretations. A brief and objective evaluation of the artists have been taken into consideration along with supportive and open-ended concepts related to the art itself where artists experience, observe and manifest their feelings, sharing and messages within society. By scanning the academic dissertations at Higher Education Council, books of general art history, magazines, original books of the artists, newspapers, brochures, Internet and visual media sources; it has been aimed to bring the works of the former and new-named artists into light.