Bölgesel kalkınma ve Türkiye'de tekstil sektörünün kümelenme yapısı
Regional development in Turkey and cluster structure of the textile sector in Turkey
- Tez No: 602513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bölgesel kalkınma, son bir asır içerisinde küreselleşen ve büyüyen dünya ekonomilerinde ortaya çıkan en önemli kavramlardan bir tanesidir. Büyüyen ekonomilerle beraber ortaya çıkan bölgesel dengesizlikler gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı problemlerin başında gelmektedir. Ortaya çıkan bu dengesizlikleri azaltmak için birçok çalışma yapılmış ve birçok önemli kavram ortaya çıkmıştır. Bunların en önemlisi kümelenme kavramıdır. Aynı veya birbiri ile ilişkili iş kollarında faaliyet gösteren, birbiri ile mekânsal yakınlık gösteren ve aynı zamanda işbirliği ve rekabet halinde olan işletmeler ve onları destekleyici firma ve kurumların bir araya geldiği model olan kümelenme aynı zamanda küresel rekabet koşullarında da firmalara avantaj sağlayan bölgelerdir. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra oldukça popülerleşen kümelenme çalışmaları firmalarla beraber; bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak, bu bölgelerin potansiyellerini ortaya çıkarmak ve küresel rekabet edilebilirlik seviyesini arttırmak için büyük önem arz etmektedir. Tekstil, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında önemli rol oynayan bir sektördür. İmalat sanayisi içinde; istihdamda, üretimde ve ihracatta ilk sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de istatistikî bölge sınıflandırması düzey 2 (26 alt bölge) bölgeleri özelinde tekstil sektöründe kümelenmenin durumunu araştırmak ve Türkiye'de tekstil sektörünün kümelenme yapısını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada yöntem olarak kümelenmenin mevcut durumunu ortaya çıkarmak için MAR dışsallığı kullanılarak uzmanlaşma analizi yapılmıştır. Çalışmanın bir sektör üzerinden yapılması çalışmanın sınırlılıkları arasındadır. Elde edilen sonuçlar Türkiye'de düzey 2 bölgelerinde tekstil sektörü kümelenmelerinin varlığını ortaya koymaktadır. Ancak bazı bölgelerde kümelenme yapısının kuvvetli, bazılarında düşük seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bazı bölgelerde tekstil sektöründe kümelenme olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regional development is one of the most important concepts that emerged in the globalized and growing world economies in the last century. Regional imbalances that emerge with growing economies are the main problems faced by developed and developing countries. Many studies have been conducted to reduce these imbalances and many important concepts have emerged. The most important of these is the concept of clustering. The cluster that, Operating in the same or related business lines, showing spatial closeness with each other and at the same time cooperating and competing enterprises and brings together the firms and institutions that support them, are also the regions that give advantage to the firms in global competition conditions. Particularly after the 1960s, cluster studies, which became very popular, are of great importance to reduce regional development disparities with companies, to reveal their potential and to increase global competitiveness. Textile is a sector that plays an important role especially in the development of developing countries. Within the textile sector manufacturing industry; is in the first place in employment, production and export. The aim of the study is it is the examine the clustering structure in NUTS Level 2 regions and to the textile sector in Turkey is to uncover the structure of the cluster. In this study, specialization analysis was performed by using MAR (Location Quotient) externality to reveal the current status of the cluster as a method. Conducting the study through a sector is among the limitations of the study. The results of analiysis obtained from level 2 regions in Turkey reveal the existence of the cluster structure. However, the clustering structure was strong in some regions and low in others. In addition, it is observed that there is no clustering in textile sector in some regions.